Rozvrhněte si pracovní týden, ať vás nepřeválcuje

Pondělí

Všichni to známe, ponděl je snad ze všech dnů nejhorší. Jsme ještě ve víkendovém režimu a už po nás chtějí práci. Nicméně právě pondělí by měl být náš nejproduktivněější den. Energii, kterou jsme přes víkend načerpali využijme pro co nejlepší zdolání pracovních úkolů. Dopoledne se zaměřte na rutijní činnost, odpovězte na maily a především si připravte krátký itenerář na celý týden. Snadno vyřešitelné úkoly ihned zpracujte a zbytek dejte do fronty na odpoledne. Odpolední část je ideální pro "přemýšlecí" činnost, tedy cokoli co se nedalo zvládnout dopoledne během chvilky.

Útery

Tento den začněte klasicky, projděte emaily a itinerář z předchozího dne. Úterý je ideální pro započetí nových úkolů, protože stále máme dost času dokončit je do konce týdne. Prakticky by ale mělo být úetrý nejefektivnějším dnem, kdy zvládneme nejvíc úkolů. Především proto, že spousta našich kolegů dohání během pondělí resty z minulého týdne a nám tak přistanou do schránky odpovědi na otázky, které potřebujeme k dokončení našich úkolů.

Středa

Středa by se dala nazvat, parafrází z filmu Jáchyme hoď ho do stroje, kritickým dnem. Jsme v polovině týdne, do víkendu daleko a před námi kupa nových úkolů, které jsme dostali během prvních dvou dnů. V takovém rozpoložení mysli se pracuje jen velmi těžko, proto středu věnujte dokončení předchozích úkolů. Nezačínejte nové a držte se itineráře z pondělí kam jste během úterý a dneška připsaly úkoly na další dny. Snažte se úkoly neplánovat na ten samý den, brzy zjistíte, že s odstupem jde řešení daleko lépe, protože můžou vyplynout na povrch nové skutečnosti.

Čtvrtek

A jsme za polovinou, den kdy je třeba zaujmout bojovnou pozici. Na tento den plánujte schůzky a porady, kolegové už nejsou tak moc přetíženi každodenní rutinou a budou se léep soustředit na probíraná témata. Současně je také dobré udělat si rekapitulaci a podívat se co jsme všechno zvládli a co je třeba ještě udělat. Důležité je se nestresovat, úkoly si přeplánujte a pokud jste se drželi předchozích rad, urrčitě na vás nekouká obrovský seznam.

Pátek

Konečně pátek a právě díky této větě je to nejméně produktivní den. Zkuste se odprostit od toho, že tento den někdo určil jako poslední pracovní. Je jasné, že po celém týdnu už tolik energie nezbývá, ale je zbytečné si svoji produktivitu ještě snižovat opakováním, že dnes je pátek. Využijte tento den k rekappitulaci a ideálně k vytvoření "náskoku" pro další týden. Dobrá, i když trošku zákřená rada je, že emaily můžete posílat až odpoledne. Kolegové už na ně nestačí odpovědět a vy jste z obliga. Dávejte si ale pozor, vše se vám může vrátit v pondělí. Proto raději pracujte průběžně.

Víkend

Víkend je určený k relaxaci, ale nebojte, víme jaká je realita. Hodně lidí věnuje víkend práci. Často ne pro velké pracovní vytížení, ale zkrátka proto, že je to běžné. Bohužel je dnes spousta šéfů, kteří se dívají skrz prsty na zaměstnance, kteří jim o víkendu neposílají emaily - nejspíš toho mají málo. Pokud tedy není zbytí udělejte si alespoň nějaké volno. Mějte jej pevně ohraničené, ať mozek ví, že teď může vypnout. Nejlepší je takové úkoly odsunout na nedělní podvečer. Většina už v té době stejně přemýšlí nad nadcházejícím týdnem a úkoly v něm.