Jak vydržet s předsevzetím?

Začal nám únor a s ním i první bilancování našich novoročních předsevzetí. Ne vždy se nám podařilo cílů dosáhnout a motivace ubývá. Jak tedy dosáhnout toho, abychom nebyli součástí těch, co posilovnu uvidí až v dalším roce? Pojďme se podívat, jaké chyby jsme udělali a jak napravit, aby z novoročního předsevzetí nebyla naše ostuda.

Špatně nastavené cíle

Drtivá většina lidí si nastaví předsevzetí na jednoduché "zhubnu 10kg". Pomineme, že jde o zcela chybně nastavený cíl, protože zhubnout 10kg svalů nemusí být takový problém jako zhubnout stejné množství tuků. Je zde ale ještě jedna zásadní chyba. Cíl je totiž hrozně daleko a pro člověka takřka nedosažitelný. Pojďme to tedy napravit, ale neudělejme stejnou chybu. Pokud si vezmeme podobný cíl a nastavíme jej rozumně, výsledek můžeme očekávat a měřit pravidelně. Daleko lepší je tedy nastavit si, že za měsíc zhubnu 0,7 kg tuků, nebo klidně 1kg, pokud nemáte váhu, která vám ukazuje rozložení hmotnosti v těle. Vidíte jak je to číslo malé? To už by byla ostuda nedosáhnout, ne? Vyzkoušejte tedy únor s novým předsevzetím a uvidíte, že to půjde lépe.

Byli jste na to sami

Schválně se zkuste zeptat lidí kolem vás, zda si dali novoroční předsevzetí. Většinou bude obvyklá odpověď "ano", protože je to v našich končinách zvykem. Proč jste tedy do toho šli sami, vždyť ve dvou se to lépe táhne. Stačilo se dohodnout s kamarádem nebo kamarádkou a začít svičit spolu. Je jasné, že to někomu nemusí vyhovovat. Věřte ale, že je to nejlepší způsob, jak vydržet. Hledat výmluvy totiž sami pro sebe nemusíme, ale pro ostatní ano. A pravidelně říkat kamarádce, že dnes to zrovna nevyjde, je horší, než se zkrátka zvednout a jít cvičit. Pokud vám toto nevyhovuje, zkuste třeba osobního trenéra. Zde je motivace ještě větší, protože vám bude líto peněz. Jsou ale i jiné, méně náročné způsoby. Zkuste se třeba domluvit se starší sousedkou, že jí pomůžete s venčením pejska a uvidíte, že denní dlouhé procházky přinesou své ovoce.

Odkládali jste

Měli jste začít prvního, ale ještě bylo potřeba dojíst chlebíčky a vše, co bylo navařeno? To je běžné a častější než si myslíte, ale právě tohle je důvod, proč předsevzetí nevyšlo. Zkrátka jste si do své discíplíny nastavili už od začátku zadní vrátka a pomyslně jste věděli, že je vždy můžete použít. Nový cíl tedy musí být jiný! Nastavte si jej klidně pár dnů zpět. I když to zní divně, je to stejné, jako byste jej pár dnů porušovali. S tím rozdílem, že teď už je těm dnům konec. Zkrátka si nalžete, že dietu držíte už třetí den a je na čase skončit s podváděním. Když si sám sobě vynadáte, že už tři dny držíte dietu a stále jíte nezdravě, bude to mít větší efekt, než bez toho.

Především, co jste ale udělali špatně, je to, že jste si cíl nastavili v nevhodnou dobu. V posilovně se vám nelíbí, protože je tam zkrátka plno. Není se čemu divit, protože ostatní jsou na tom stejně jako vy. Navíc datovat si cíle přímo k měsíci také není vhodné. Vede to jen k tomu, že na začátku měsíce zvolníme a doháníme vše až na konci. Když ale termín bude například 17., často si na zvážení vzpomeneme až těsně před tímto datem.