5 tipů jak se stát profesionálem v kuchyni

Pořady o vaření lámou všechny rekordy ve sledovanosti. Lidé obdivují profesionální kuchaře a hltají každou jejich radu. Co udělat doma pro to, abychom profesionálem byli i my? Vyzkoušejte našich pět tipů a staňte se profesionálem snadněji než byste čekali.

Mějte vždy své vlastní nože

Všimli jste si někdy, že kuchaři cestují s brašnou zabalených nožů? Nože jsou kuchařovy prodloužené ruce a bez rukou by snad ani vařit nešlo. Proto má každý profesionál vlastní sadu nožů. Možná vám to přijde divné, ale základem je opravdu sada. Každý nůž se totiž hodí na jinou práci lépe, ale i v domácích podmínkách si vystačíme s pár kusy. Podstatnější než množství je jejich ostří. Je až s podivem kolik lidí doma nože nikdy nebrousí, přitom jde o základ všeho. Bez ostrého nože potraviny nekrájíte, ale mačkáte a případnou tekutinu z nich dostáváte dřív, než dojde k jejich přípravě. Ostření se přitom není třeba vůbec bát. Dokonce se dá pořídit elektrický ostřič nožů, který veškerou práci udělá za vás. Především maso se pak odvděčí snadnější přípravou a odstranění nežádoucích částí bude snadnější.

Ochutnávání nevadí

I když ochutnávání má svoje odpůrce, obzvláště pokud jde o hygienu, nebo o štíhlou linie. Bez ochutnání se neobejdeme. Pokud jde o hygienickou stránku věci souhlasíme že ponořit olíznutou lžičku do hotového jídla není to pravé. Vyzkoušejte tedy ochutnávání jako profesionál. Směs naberte klidně lžičkou, ale tu nevkládejte do úst. Místo toho vyklopte obsah na kávový podšálek. Nejen že díky tomu zjistíte, zda má  jídlo správnou strukturu, získáte především rychlou cestu ke konzumaci. Rozlití na větší plochu totiž jídlo okamžitě zchladí a my můžeme začít rovnou ochutnávat. Klidně rovnou z talířku, který pak hned opláchneme a necháme jej stranou pro další použití.

Na vše hezky pomalu

Především v kuchyni se nemá nic uspěchat. Jídlo chce svůj čas a nic jej nedokáže uspíšit. To nejhorší, co ale můžete udělat, je přichystat si věci těsně před vařením. Například maso, nebo i vejce musí mít alespoň pokojovou teplotu. Studené suroviny, které hned začneme zpracovávat, dostanou teplotní šok. Maso se zatáhne a místo toho, aby hezky začalo uvolňovat svoje chutě, uzavře vše do sebe. Zkrátka, vše co budete tepelně upravovat, nechte nejprve "ohřát" v místnosti. Jídlo se vám odvděčí nejen lepší chutí, ale i větším komfortem při přípravě.

Vše hezky domácí

Myslíte si, že v Michelinské restauraci vám dají do polévky bujon? To opravdu nehrozí, vše hezky připraví sami. Chcete-li být profesionálem nezbude vám nic jiného, než si vývar připravit sami. Nejde jen o chemii, kterou zbytečně do jídla přidáte. Vlastní ingredience dodají jídlu neopakovatelnou chuť. Díky nim budete mít 100% přehled o tom, co vše jste do jídla dali a nestane se vám, že něco přeženete. Koření, které do před-připravených surovin dáte, dáte i do samotného jídla a ve výsledku nebude hromada různorodých chutí. Navíc koření už dáte méně, protože víte, že jsou už v nachystané části. Výmluva na čas vám nepomůže, vše si můžete nachystat předem a skladovat v mrazáku.

Věnujte čas finiši

Z pánve rovnou na talíř? Tak na to zapomeňte. Kvalitní potraviny si musí odpočinout, takže maso z pánve patří do alobalu a do vyhřáté trouby. Tam se šťávy v mase hezky rozleží a chuť zůstane tam kde má. Čas mezitím věnujte něčemu užitečnějšímu, třeba dokončení přílohy. Určitě to znáte taky, rajčata jen opláchnout a šup s nimi na talíř. Deset minut je spousta času a vy se možná budete nudit. Věřte, že během těchto pár chvilek vymyslíte něco, co byste normálně neudělali. Například rajčátka nakrájíte a rychle je prohodíte na pánvi. Zkrátka, dokonalé jídlo si zaslouží i dokonalé servírování -  a právě tento rozdíl dělá profesionála.