Jehličnany prospívají zdraví a léčí

 

Naši předci to věděli už dávno. Jehličnany pro ně nebyly jen pouhými stromy, ale i zdrojem síly a psychického a fyzického zdraví. A tak zpracovávali jejich jednotlivé části, dělali z nich odvary, sušili jehličí i kůru, mleli je na prášek a léčili jimi zdrovotní potíže i rány. A i dnes se to dělá.

Éterické oleje

Jedním z hlavních produktů, které nám jehličnany přinášejí, jsou oleje, respektive éterické oleje. Ty mají silné antibakteriální účinky, a pokud je rozpálíme nad otevřeným ohněm a inhalujeme (stačí vdechovat třeba i z velké dálky), uvolňují se nám dýchací cesty. Stejně tak se tyto oleje dají přidávat do mastí a natírat na bolavá místa, uvolňují namožené svaly, léčí dnu či revma a zklidňují bolavé klouby. A třeba olej získaný z borovice lesní dokáže stimulovat kůru nadledvinek a díky tomu se v těle zvyšuje produkce protizánětlivých látek.

Pupeny odhleňují

Nejen olej, ale i pupeny z borovice nám mohou prospět. Sušené pomáhají k odhleňování při silném kašli. Pomáhají i na leckteré vyrážky, a když si z nich připravíme silnější odvar, je to báječný zdroj vitamínu C. Jedinou nevýhodou je, že působí silně močopudně.

Terpentýn z kůry

Pomoci mohou i další jehličnany. Z jedle a modřínu se využívá hlavně kůra, která obsahuje speciální terpentýn. Kůra se obvykle sušená přisypává do mastí a ty se dají využívat k napařování či jako obklady. V jiné podobě se užívá k čištění krve, léčbě nachlazení a revmatu, dokáže snižovat teplotu a odstraňovat průjem. Léčí lupénku, zmírňuje projevy ekzémů, pomáhá při bronchitidě. A často se využívá i při běžné aromaterapii.