Nemoc

media

Poškození jater vám může napovědět i únava

Sami asi tušíte, že nadměrné pití alkoholu našemu tělu nikterak neprospívá. Alkoholici většinou rozhodně nepůsobí nijak zdravým dojmem. Ale i časté pití menšího množství je zákeřné, protože se může negativně odrazit na našich orgánech – především pak na játrech. Jenže než jejich onemocnění odhalíte, může už být skoro pozdě.
media

Alergie na chlad: Nepleťte si ji s ekzémem

Suchá, popraskaná a svědivá kůže jako projev chladného počasí může být projevem chladové alergie. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Možná je to proto, že si její projevy lidé často pletou s ekzémem nebo vyrážkou, nebo mají pocit, že popraskaná kůže k zimě patří.
media

Lockdown je zkouškou pro naše játra. Ničíte si je i vy?

Současná pandemická situace ve světě ani u nás není příliš radostná. Vlády všech zemí proto lidem doporučují vesměs jediné – buďte co nejvíce doma, ven choďte jen v nejnutnějších případech. Může nás to štvát, může nás to těšit, může nám to být jedno – ale jisté je, že tento nečekaný styl života se nutně musí projevit nejen na frekvenci našeho pohybu, ale i na našem jídelníčku. A většinou je to změna k horšímu, kterou bohužel nejvíc odnášejí naše játra.
media

Léčíte se sami podle internetu? Můžete si škodit víc, než víte

Jsme uprostřed druhé vlny pandemie, nemocnice pod náporem nedostatku personálu nestíhají a část lékařů a sester pracuje, i když jsou sami nakažení, aniž by o tom věděli a měli příznaky. Je tak jasné, že se nikomu k lékařům moc chodit nechce. Současná situace může totiž vyvolávat pocit, že u lékaře je větší pravděpodobnost nákazy než kdekoliv jinde. Proto v případě problémů spousta lidí spoléhá víc na internet, vlastní úsudek či rady svých přátel. Tyto sebediagnózy nám ale bohužel často víc škodí než prospívají.
media

Posilujte imunitu dětí obzvláště teď, než znovu půjdou do školy

Dokud jsou školy uzavřené a máte své potomky doma pod dohledem, přičemž skoro vše venku je uzavřené, máte dost značnou šanci svá dítka ohlídat a uchránit před nákazou. Jenže čím déle děti budete držet doma a odtržené od ostatních lidí a potenciálních přenašečů jakýchkoliv nemocí, tím hůř na tom může být jejich imunita. Ta si během těch několika týdnů odvykne bojovat s nepřátelskými mikroorganismy.
media

Fotky na sociálních sítích při hubnutí: pozor na anorexii

Kdo vlastní účet na sociálních sítích, toho jistě nemohl minout aspoň jeden profil nějakého člověka, který si libuje ve focení jídla. Většinou to vypadá neskutečně chutně a lákavě, navíc jsou fotky velmi často upravené, takže se člověku pak doslova sbíhají sliny. Ale možná je to jen naprostý klam. Spousta lidí (zejména mladých dívek) sociální sítě používá jako klam ve své snaze zhubnout – a ta snaha je často tak urputná, že se dostanou až na hranu anorexie.