Trápí vás ekzém? První pomoc při svědění kůže

Atopický ekzém způsobuje nesnesitelné svědění, praskání kůže, bolest a v neposlední řadě i psychickou nepohodu v důsledku nevzhledné vyrážky po celém těle. Ačkoliv v letních měsících dokáže slunce projevy atopického ekzému zmírnit, v zimních měsících se nemoc vrací v plné palbě. 

Existuje spousta rad, jak zmírnit projevy ekzému a ulevit jeho nešťastným nositelům.

Co je vlastně atopický ekzém

Odborně se tato nemoc nazývá atopická dermatitida a jde o kožní onemocnění. Vzniká na místech, kde se nedostatečně vytváří podkožní tuk a kůže je tu proto suchá, praská, loupe se a nedostatečně zadržuje vlhkost.

Postižená pokožka pálí a svědí. Projevy jsou často tak silné, že se nemocní nedokážou ovládnout, ekzém škrábou, a tím jeho projevy ještě zhorší. Atopický ekzém se pravidelně vrací a nedá se úplně vyléčit. Zmírnění příznaků však možné je.

Hydratovaná pokožka je zdravější 

Ještě před nástupem zimy doporučujeme začít pokožku celého těla vyživovat. Zejména potom místa, kde se ekzém objevuje nejčastěji. Pomoci mohou tělová mléka a oleje. Pro pokožku jsou rozhodně zdravější přírodní výrobky, které neobsahují žádné chemické přísady, které pokožku oslabují. Zázrakem v tomto ohledu je třeba bambucké máslo, které jemně hydratuje a zároveň uzamyká vlhkost v pokožce. Ta je potom vyživována i zevnitř a nějaká zima si na ni jen tak nepřijde.

Pokud máte rádi dlouhé koupele, rozhodně doporučujeme přidat olejíček i tam. Koupele obecně pokožku vysušují a je tak dobré chránit se proti tomuto nežádoucímu efektu okamžitě. 

Zelené potraviny

Při boji s atopickým ekzémem je nezbytné zamyslet se i nad našimi stravovacími návyky. Zejména v dětském věku může ekzém velmi úzce souviset s konzumací alergenů, jako je pšenice, vejce, sója, bílkovina kravského mléka, či laktóza.

I u dospělých je při výskytu ekzému třeba zařadit do jídelníčku hodně zelené zeleniny, a to jak syrové, tak tepelně upravené. Hodně lidí nedá dopustit ani na zelené superpotraviny, jakými je chlorella či zelený ječmen. Ačkoliv nepůsobí na každého stejně, existují jedinci, u kterých obě zmíněné zelené potraviny dělají doslova zázraky.  

Pozor na překyselený organismus

Nejen v případě ekzému je žádoucí konzumovat dostatek zásadotvorných potravin, jakými jsou hlavně ovoce a zelenina. V boji proti překyselenému organismu, jehož projevem může být například ekzém, je také důležité nepřehánět to s cukrem.

Ačkoliv si to neuvědomujeme, většina z nás se potýká se závislostí na cukru a denně ho zkonzumujeme několikanásobně více, než je doporučené množství. Zejména Vánoce pak mohou s objemem zpořádaného cukru pořádně zamávat, tak je potřeba umět se uhlídat.

Vyhněte se stresu

Jedním z prokázaných spouštěčů ekzému je stres. Ten škodí ve velkém, i když je jeho působení pozvolné a nenápadné. Naučte se mu včas čelit. Najděte si čas pro sebe, odpočívejte a naučte se hodit věci za hlavu.

Fantastickým lékem na boj se stresem je meditace. Pokud to není nic pro vás, můžete zkusit alespoň meditaci chůzí, která je mnohem přirozenější a jednodušší. 

 

Číst dál:

Dokonalou pleť můžete mít i díky jídlu. Stačí jen vybrat ty správné potraviny

Čokoládu si dopřávejte, ale jen tu kvalitní

V zimě vyrazte na běžky připravení