Zelený ječmen se řadí mezi superpotraviny oprávněně

Zelený ječmen je často označován jako superpotravina. Pomáhá údajně chránit naše zdraví a zlepšuje imunitu. Má prý také blahodárné účinky, pokud potřebujeme shodit pár kilo nadváhy. Co je na tom pravdy? Znamená to, že máte na jaře doběhnout na pole a sesbírat si kus zelenajícího se lánu?

Zelený ječmen je bezpochyby velmi populární doplňek stravy a prodává se za mimořádně vysoké ceny. Tyto "exkluzivní" ceny jsou dané tím, že se doplňky často dováží ze zámoří. Ječmen je přitom v Čechách nejstarší pěstovanou obilninou. V současnosti je i druhou nejrozšířenější obilninou u nás a pokud chceme vyzkoušet jeho blahodárné účinky, máme tak poměrně dostupnou možnost, aniž bychom kupovali jakékoliv krabičky nebo prášky.

Chlorofyl

Jasně zelená barva mladého ječmene je způsobena chlorofylem, tedy přírodním barvivem, které produkují všechny zelené rostliny v reakci na sluneční záření. Odborníci tvrdí, že právě chlorofyl pomáhá v lidském těle zpomalovat růst škodlivých bakterií. 

Navíc chlorofyl pozitivně působí při tvorbě červených krvinek a hemoglobinu - ty pak dopravují kyslík po těle a pomáhají odplavovat škodlivé látky. Díky tomu vaše tělo může být zdravější a vy se budete cítit lépe a víc svěže.

Vláknina

Konzumace vlákniny v rámci zdravé stravy má mnoho pozitivních účinků, jako je zlepšení zažívání nebo menší kolísání hladiny krevního cukru. I zelený ječmen obsahuje vlákninu. Zde ale záleží na věku ječmene - čím starší ječmen je, tím více vlákniny obsahuje a naopak ubývá množství chlorofylu.

Čtěte také: Co byste měli vědět o vláknině

Vitamíny

Zelený ječmen je potravina bohatá na vitamíny. Odborníci zmiňují zejména antioxidant beta karoten, vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro fungování metabolismu. Vitamínu C obsahuje zelený ječmen podle odborníků prý až sedmkrát více než pomeranče.

Minerály

Zelený ječmen obsahuje mnoho důležitých minerálů - zejména hořčík, železo, draslík a vápník. Když budeme porovnávat s ostatními potravinami, tak zjistíme, že ječmen obsahuje až pětkrát více železa než špenát a až desetkrát více vápníku než mléko. To ho právem řadí mezi superpotraviny.

Antioxidanty

V neposlední řadě pomáhá zelený ječmen chránit zdraví a podporovat imunitu díky obsahu antioxidantů. Ty dokáží v organismu eliminovat volné radikály a pomáhají ho tak chránit i proti stárnutí.

Zázračné účinky zeleného ječmene samozřejmě neexistují. Obsahuje ale koktejl tak prospěšných látek, že může výrazně napomoct k lepšímu zasycení (díky obsahu vlákniny), nastartování a udržování správných procesů v těle (díky minerálům a vitamínům) a zároveň může pomáhat zlepšit vaše zdraví (díky antioxidantům a chlorofylu).

Čtěte také: Čím si kopřiva vysloužila, že se používá jako lék

Článek publikován 10.9.2013, aktualizován 4.6.2019