Jak se zbavit závislosti na cukru

Najít dnes v obchodě potravinu bez cukru je opravdový oříšek. Cukr je přidáván nejen do sladkostí a limonád, ale výrobci ho sypou i do pečiva, uzenin, cereálií, jogurtů, hotových omáček, konzervované a sterilované zeleniny, salátových dresingů, prostě všude. Češi v průměru konzumují 2x více cukru, než je doporučená denní dávka. I proto se jako národ často potýkáme s obezitou, cukrovkou a dalšími nemocemi a civilizačními chorobami. 

Co je na cukru špatného

Cukr způsobuje závislost. Proto ho výrobci přidávají do svých výrobků. Chtějí, abyste bez nich již nemohli existovat. V mozku se po snědení dobroty uvolňuje dopamin a vy tak zažíváte slastné pocity štěstí, které jsou samy o sobě návykové.

Jenže zatímco vy si po skleničce coly užíváte příjemné pocity, cukr ve vašem organismu útočí na zubní sklovinu, zadělává na cukrovku, obezitu, způsobuje stres, zhoršuje pleť a oslabuje imunitu.

Kontrolní otázka: Víte, jaký je rozdíl mezi cukry a sacharidy

Když hladina cukru, kterou jste konzumací sladkosti vystřelili do vesmíru opadne, začnete se cítit podráždění, unavení a nervózní. A hlavně okamžitě začnete bažit po nové dávce, ještě vyšší, než byla předchozí. 

Cukr jako balzám na nervy?

Jen si vzpomeňte na filmové scény, kdy dívka po rozchodu pláče a k tomu velkou lžící likviduje kyblík zmrzliny. Bez cukru by takový efekt zmrzlina neměla. Cukr krátkodobě (!) uklidňuje nervy a poskytne našemu mozku iluzi štěstí a spokojenosti. V kombinaci s rostlinnými tuky a moukou se ho ale už jen těžko zbavíte a na vašem těle se jeho konzumace podepíše nevzhlednými tukovými polštáři. 

Kromě pravidelného cvičení vám potom už nezbývá nic jiného, než konzumaci cukrů výrazně omezit nebo je ze svého jídelníčku zcela vynechat. To ale není tak jednoduché.

Abstinenční příznaky

Je to zkrátka nekonečný příběh. Ráno se vzbudíme, hladina cukru v krvi je nízká a spěch do práce velký. Popadneme tedy koblihu a to, že po ní budeme mít ještě větší chuť na sladké, už neřešíme.

Nejlepší je tedy dát si úplný detox a cukru se na nějaké období kompletně vzdát. Uvidíte, jak vám to půjde. Třeba se vám podaří přestat s ním už napořád.

Podle toho, jak je vaše závislost na cukru velká, budou vážné i vaše abstinenční příznaky po jeho vysazení. V prvních 3 - 5 dnech tak můžete očekávat točení hlavy, zvýšenou únavu, výkyvy nálad, podrážděnost a neklid. Potom se váš organismus se změnou srovná a další "absťák" přijde přibližně po 3 týdnech, kdy se vaše závislost připomene s otázkou, jestli jste si to náhodou nerozmysleli. Buďte silní a vydržte určitě alespoň měsíc.

Odměnou vám bude úbytek na váze, čistší pleť, více energie a lepší imunita. Jestli si nejste jistí, jak na to, prostudujte články, zabývající se keto dietou nebo cukrfree životním stylem. A buďte silní. Držíme vám palce!

Číst dál:

Domácí saunování podpoří imunitu

Na podrážděný žaludek pomohou bylinky

Čokoláda, víno, cigarety? Stres zaženete i zdravěji