Jak přelstít premenstruační syndrom?

Není vyhnutí. Od puberty až do přechodu to každou ženu čeká měsíc co měsíc. Pár dní před příchodem menstruace se v těle začnou bouřit hormony, dochází ke změnám nálad, řada z nás má bolesti zad, pocity smutku a zbytečnosti a k tomu jsme protivné na všechny včetně těch, které máme rádi. A zvlášť muži to těžko snášejí, i když vědí, proč jejich partnerky zase tak řádí. Premenstruační syndrom je zkrátka pěkně zákeřný – a navíc lékaři evidují asi 300 jeho různých příznaků, přičemž každá žena má úplně jiné. Jsou ale osvědčené způsoby, jak je zmírnit nebo jim úplně předejít a být i během svých dnů a před nimi v naprosté pohodě.

Bez alkoholu, s pohybem

Podle lékařů si za řadu nepříjemných příznaků můžeme samy. Zhruba pět dní před menstruací a v jejím průběhu je vhodné omezit na minimum příjem alkoholu, pití kávy, míň solit i cukrovat. K tomu je vhodné naordinovat si pravidelný pohyb, i když ten bychom neměly omezovat jen na toto nepříjemné období. Odborníci ženám doporučují především aerobik, spinning nebo běh. A to až třikrát týdně, aby to mělo nějaký pozitivní účinek. A i když se nám nebude chtít, měly bychom se překonat a dát se do sebe – výsledky pak budou znát nejen na naší psychické pohodě, ale pomůže nám to výrazně zlepšit i kondici.

Vitamíny nebo antikoncepce

Stejně tak je dobré zvýšit příjem vitamínů. A to buď ve formě multivitamínů, nebo se soustředit na ty nejpotřebnější – v období PMS je to zejména vitamín B6 a E. Stejně tak je dobré sáhnout po bylinkách a vařit si z nich čaje, které zklidní nepříjemné pocity nafouklého břicha, pomáhají proti zavodňování těla a mírní i křeče. Doporučuje se zejména třezalka, ploštičník, pupalka či drmek. A pokud chcete sáhnout spíš po osvědčené pomoci chemie, tedy léků, je nejlepší volbou navštívit gynekologa. Ten vám jistě poradí, jak se s těmito potížemi vyrovnat a v ideálním případě předepíše vhodnou antikoncepci, která pomáhá řadu příznaků mírnit. A když je na tom některá žena při menstruaci opravdu zle a nedokáže vůbec fungovat? Pak je tu i extrémní řešení, a to úplná blokace menstruačního cyklu, což dnešní medicína také zvládá.