Když chybí bílkoviny... co nám hrozí?

Je nutné vědět, že člověk by měl denně přijímat až 1 gram bílkovin na kilo své váhy (tedy pokud vážíme 70 kilogramů, měli bychom denně mít až 70 gramů bílkovin). Ty jsou totiž pro naše tělo velmi důležité, jsou součástí buněk a naše tělo je jimi tvořeno až z 20 procent. Pokud máme bílkovin málo, začneme mít zdravotní potíže a musíme je tělu co nejrychleji zase dodat, jinak vážně ohrozíme své zdraví.

Lámavost, nemoci, slabost

Pokud dlouhodobě nemáme dostatečný příjem bílkovin, začneme se cítit slabí a zlomení. Je to mimo jiné způsobené tím, že bílkoviny zajišťují růst svalové hmoty, případně její udržování „v kondici“. Pokud je nemáme, začnou nám svaly ubývat a my zjistíme, že už nemáme tolik síly co dřív. Ještě podstatnější je, že se proteiny podílejí na správné funkci imunitního systému, takže bez nich jsme náchylní k nejrůznějším nemocem a může nás skolit i obyčejná rýmička. A třetím, méně podstatným ukazatelem nedostatku bílkovin je, že se nám začnou lámat nehty, vypadávají nám vlasy a jsou jakoby bez lesku.

Bolesti a otoky

Velmi nepříjemným důsledkem silné absence bílkovin jsou bolesti klubů, které nemají dostatek vápníku. Dá se říct, že nás „bolí celý člověk“ a je to způsobeno také tím, že nám ubývají svaly. Kromě toho se nám na těle mohou objevovat nenadálé otoky, které nás budou trápit nejen po estetické stránce. Řešení obtíží je ale jen jediné – okamžitě zvýšit příjem bílkovin, případně předem zajít k lékaři či dietnímu odborníkovi a poradit se s ním, jestli za zdravotní potíže může skutečně nedostatek proteinů.