Mouka nemusí být jen pšeničná. Znáte zdravější alternativy?

I když nejsme celiaky, tedy netrpíme alergií na lepek, bílé pečivo a výrobky z pšeničné mouky nejsou ideální pro každodenní konzumaci. Pšeničná mouka totiž neobsahuje vůbec nic, co by našemu tělo prospívalo – nenajdeme v ní minerály, vitamíny, vlákninu ani tuky. Jiné druhy mouk je ale obsahují. A i když jsou o něco dražší, našemu zdraví prospívají mnohem víc, nemluvě o tom, že si vyzkoušíme zase něco nového a často i chuťově výraznějšího.

Kukuřice

Lidé mají často zato, že mouka se vyrábí jen z obilí. Ale není to pravidlo. Hojně využívaná je například kukuřičná mouka, což je vlastně rozemletá kukuřice. Neobsahuje lepek, dělá se jako hladká, polohrubá i hrubá a dá se z ní vyrábět pečivo, stejně jako kukuřičné placky nebo knedlíky.

Konopí

Další možností je konopná mouka, která se dělá z namletých konopných semen. Jelikož konopí je známé pro své léčebné účinky, i v mouce najdeme mnoho potřebného – vitamín B, hořčík, kyselinu listovou, bílkoviny a samozřejmě také vlákninu. Dá se z ní vařit i péct a upřednostňují ji sportovci nebo ti, kdo se snaží rychle zhubnout.

Kaštany

Jedlé kaštany známe jako pražené, které si kupujeme v zimě u stánků. Ale dá se z nich udělat i mouka, která v sobě má kyselinu listovou, draslík, mangan či vitamín C. A úžasná je hlavně proto, že dokáže upravovat hladinu cukru v krvi.

Dýně

Další neobvyklou alternativou je mouka vyráběná z dýňových semínek. Tato mouka má velmi intenzivní, ale příjemnou vůni, a dá se z ní dělat téměř vše od pečiva po dezerty.

Nopál

Exotickým typem mouky je nopálová, vytvářená z usušených a nadrcených dužnatých listů kaktusů. Obsahuje 17 aminokyselin, vitamín B, vlákninu i řadu minerálů. Akorát je oproti ostatním výrazně dražší.