Správné boty jsou základ. Špatný výběr znamená problém

Správný výběr bot je naprosto klíčový. Protože když máme špatné, mohou nám způsobovat nejen otlaky chodidel, ale zapřičiňují třeba také bolesti kolenou nebo zad. A často pak marně pátráme po příčině těchto vleklých zdravotních potíží. Proto je třeba vybírat pečlivě, neřídit se jen módními trendy a hlavně používat selský rozum. Případně využít pomoc takzvaných podiatrů, neboli specialistů na vložky do bot a správnou obuv.

Běh vyžaduje náklady

V dnešní době čím dál víc lidí propadá běhu – chodí si zaběhat ráno před prací nebo navečer po práci. Uvolní se, protáhnou, shodí díky tomu nadbytečné kilogramy, dostanou se do kondice. Běh je výborný typ cvičení. Jenže aby dobře plnil svůj účel, měli bychom si k němu zvolit dobrou obuv. Svou roli přitom hraje nejen terén, ve kterém obvykle běháme (jiné je to na nezpevněné cestě, jiné na asfaltce, jiné v lesích a loukách), ale i délka trasy (zvlášť dobře by měli vybírat ti, kteří běhají více než deset kilometrů týdně). Když začínáme a nevíme, jestli u běhání zůstaneme, můžeme sáhnout po pevných botách, které se nám válí doma. Ale brzy bychom měli vyrazit do obchodu pro běžecké boty. Jenže jaké?

Lepší je kůže

Někdo tvrdí, že boty by měly být co nejvíc odpružené, jiní propagují opak. Někdo sáhne po obuvi ze syntetických materiálů, jiný volí kvalitnější, koženou. Radit všeobecně se nedá – každý člověk je jiný a každý si musí vyzkoušet, který typ mu vyhovuje nejvíc. Pokud ovšem chceme investovat do svého zdraví a nezpůsobit si odřeniny, otlaky a další vážná poranění chodidel, měli bychom volit spíše koženou obuv, která se při nošení přizpůsobí našim nohám. Jiné materiály se totiž nedokážou přizpůsobit a způsobují nám potíže. A stejně tak nás z nošení nekvalitních, třeba i příliš tvrdých bot mohou začít bolet záda, klouby a další části těla. Takže základem je hledat, měnit a snažit se najít tu správnou botu, která vyhoví naším požadavků a účelům.