Prokrastinace a jak na ni, aneb co nemusíš udělat dnes...

Je hodně těžké odejít uprostřed něčeho, co nás baví. Navíc kvůli čemukoli jinému co nás nemusí bavit vůbec. Kdo z nás to nikdy nezažil?

Odkládání povinností na později má i svůj název - Prokrastinace. Většina z nás má spoustu práce v zaměstnání, ve škole a jinde. A tak doma často odložíme nějakou povinnost, která tolik nespěchá. například malování pokoje, drobné opravy a nebo jen třídění šatníku. Pak odložíme druhou, třetí, další. A najednou se nakupí tolik povinností, že chybí motivace se do kterékoli z nich pustit.

Jak z takového kolotoče ven? Je těžké najít v chaosu motivaci. Ale jde to. Člověk potřebuje v životě nějaký cíl. A ne jeden. Potřebujeme cíl krátkodobý, střednědobý i dlouhodobý. Tyto můžou fungovat i souběžně. Jak na to? Prostě si vybrat číslo. Ne moc vysoké, ale zase to nemusí být hned na začátek jednička. Pro příklad vyberu třeba číslo tři. Krátkodobý cíl je tak na tři dny, střednědobý na tři týdny a dlouhodobý na tři měsíce. Dalším důležitým faktorem je, abychom si na tento čas nedávali cíle nesplnitelné ani splnitelné s vypětím sil. Jako třídenní si zvolíme třeba třídění šatníku. To se stihnou dá i za den, takže je to vhodný cíl. Třítýdenním cílem může být například vymalování pokoje. To se sice taky dá stihnout dřív, ale musíme počítat i s potřebou koupit barvy a další přípravou. Takže na tři dny by toho mohlo být moc. Dlouhodobý cíl si nemusíme nutně zvolit jako povinnost, která tak moc trvá, ale lépe je zvolit si něco, do čeho se nám ale vůbec nechce. Co tak umývání oken? To je práce, která opravdu neuteče, ale udělat se taky musí. Aspoň by měla.

I když se jedná jen o tři věci, je dobré si je někam zapisovat. Do notýsku, do kalendáře nebo třeba jako každodenní připomínku v mobilu. Až uplynou tři dny a splníme první věc, kterou jsme si určili za cíl, vybereme si další. Ten navážeme na předchozí. Stejně tak to platí i pro střednědobé a dlouhodobé cíle. Není dobré si stanovovat povinnosti dopředu. Proč? Kdykoli se může stát, že nastane situace vyžadující okamžité řešení. Pak je snadné si tuto novou povinnost dát jako prioritu a námi stanovenou o jeden časový úsek odsunout. Kdybychom měli naplánovaných víc věcí za sebou, nebylo by to tak snadné.