Kam s čím
Předně si musíme ujasnit, co od podlahy v té které místnosti očekáváme. Koberec ani plovoucí podlaha určitě nebude vhodná do vlhkého prostředí. Tudíž v koupelně použijeme jiné materiály. Ale to je snad každému zřejmé. Ovšem vyšší vlhkost je i v kuchyních. Ve starých domech s podlahami bez izolace je vlhko všude. Přesto i tam si můžeme dopřávat pocit tepla od nohou do sytosti. Stačí, když nepoužijeme celoplošné zakrytí, ale jen menší kusové koberce či běhouny. Ale jak je to v ostatních místnostech? V obýváku, ložnici, nebo v dětském pokoji? Hodí se koberce i tam?
Prach a roztoči
Dříve se tradovalo, že v kobercích se drží prach a větší množství roztočů než na jiných druzích podlah. Nicméně u těch roztočů platí především to, že ke svému životu potřebují víc než jen prostor. Potřebují i potravu, kterou jim poskytují organické částice mikroskopických rozměrů. Současné materiály ze kterých se koberce vyrábí se mnohem snáz udržují. Krom toho i vysavače jsou o mnoho účinnější než dříve. německá asociace pro alergie a astma zpracovala před několika málo lety studii, při které se prokázala stejná míra prašnosti jako u jiných druhů podlah. Dokonce nebylo překročeno ani průměrné množství výskytu roztočů. Tito živočichové mají rádi větší teplo, tak kolem 20°C. Současný životní trend však jde cestou udržování teplot nižších, ale stálých.
Co s koberci?
Abychom udrželi naše domácí prostředí zdravější, je třeba svým podlahám věnovat patřičnou péči. Koberce je třeba vysávat stejně často jako jiné druhy podlah. Jediné, v čem se jejich údržba liší je v mokrém čištění. To se u koberců doporučuje více v období, kdy se tak nezvyšuje už tak dostatečná vzdušná vlhkost. Takže v létě, nebo při podlahovém topení v čase, kdy rychle vyschne a přebytečnou vlhkost je možnost odvětrat.
S běžným úklidem a kvalitními materiály si tak můžeme každý do své domácnosti dopřát na podlahu komfort podle své libosti. A to bez obav, že uškodíme svému zdraví.