Jak na správnou vlhkost doma

U relativní vlhkosti to není tak snadné jak se zdá. Její nadbytek vede nejenom k horšímu zdraví, ale i k ničení majetku. Pokud je jí zase nedostatek, pocítíme to na zdraví zásadněji. Obecně se doporučuje udržovat její hodnotu v polovině, ani ne moc, ani málo. 50% je tedy hranice, kterou bychom neměli dlouhodobě překračovat, ale ani snižovat. Pokud se bavíme o té nižší hranici, za kvalitní ovzduší se považuje i vlhkost 40%.

Aby to bylo ještě složitější, různou vlhkost bychom měli držet v různém ročním období jinak.

V zimě, kdy dochází k vysušování sliznic rychleji, je ideální hodnota 45-60%. V létě je zase perfektní pocit při 40-55%.

Jak docílit ideální vlhkosti

Především je podstatné zaměřit se na prostředí. Každý materiál udržuje vlhkost jinak a také se v různých částech domu dostává do ovzduší jiné množství. Většina lidí, v Čechách,  bydlí v betonových bytech. tento materiál byl v dřívějších dobách používán často především pro svoji cenu a odolnost. Bohužel ale neumí udržet dobré mikroklima, jako například cihly. Menší pórovitost zamezuje nasávání vody a tak ji nemůže ani pomalu uvolňovat. Centrální vytápění, které vytápí celou domácnost na stálou teplotu tomu taky nijak nepřispěje.

Zde je tedy na místě doplňovat vzdušnou vlhkost jinak. Určitě není od věci přidat domů dostatek zeleně. Rostliny dokáží uvolnit opravdu velké množství vody a hlavně to dělají postupně. Nic se ale nesmí přehánět a velké množství rostlin nás může omezovat zase jinak. Ať už v pohybu, nebo uvolňováním silic ve větším množství. Pokud tedy ani květiny nepomohou, můžeme si vypomoci mokrou utěrkou, zavěšenou přes dveře. Případně zvolit nějaký přístroj, který nám umožní dodržet ideální hodnotu.

Už zmíněné cihly také nejsou univerzálním návodem, ty zase mohou zapříčinit velkou vlhkost, protože vodu vedou dobře. Zde platí jednoznačně větrat, větrat, větrat. Po sprchování, po a při vaření, nebo po vytření. V takových momentech je otevřené okno nutnost ať už jsme v jakémkoli prostředí. V žádném případě bychom doma neměli sušit prádlo. Množství vody v něm je i po vyždímání natolik velké, že prostředí dokáže ovlivnit na dlouhou dobu.

Co ovlivní špatná vlhkost

Pokud je vlhkosti moc, projeví se na to na našem zdraví. Vždyť už naše babičky přisuzovali revmatizmus vlhkosti a nebyly daleko od pravdy. Tělo se tekutin zbavuje i přes kůži a ve vlhkém prostředí mu to jde obtížně. Zavodněný organismus má pak právě tyto nepříjemné důsledky. Za zmínku stojí i finanční část. Příliš vlhký vzduch totiž snižuje pocitovou teplotu a my tak musíme přitopit, aby nám bylo stejně vlhko. I proto u moře sneseme daleko teplejší počasí, která nás doma  ubíjí.

Oproti tomu málo vlhkosti revma určitě nevyléčí. Naopak přidá jiné neduhy. Dýchací cesty jsou pokryty vlhkou částí, která napomáhá jejich čištění. Laicky se dá říct, že  ve vlhkém krku se bacily neudrží a sklouznou. Pokud ale vzduch kolem sliznice stále vysušuje, tělo nestačí tekutiny doplňovat a dojde k podráždění. Jemná zrnka pylu a  prachu se dostanou dále, naruší povrch a nemoci mají snadnější možnost dobýt naše tělo.