Dobré tipy od těch, kteří skutečně zhubli

Berte rady od lidí, kteří skutečně zhubli, jako inspiraci. Každý z nás má jiné tělo, jiný metabolismus a jiný přístup k životu. Obecně vám rady mohou pomoct při snaze zhubnout, ale není dodržovat všechny - pouze ty, které se vám osvědčí.


Nepřemýšlejte o všem tolik

Jednoznačně nejlepší rada na začátek i pro celé hubnutí. Jakmile hlavu zahltíte myšlenkami a dotazy na to, co přesně byste měli nebo neměli dělat a jestli je vše správné nebo ne, nebudete se ve finále soustředit na samotné hubnutí. Zejména na začátku je nejjednodušší vypnout myšlenky a prostě začít - podívat se na některé dietní recepty, zjistit si více o potravinách a začít se hýbat.

Kolem vás bude proplouvat mnoho informací, mnoho rad a mnoho nápadů. Popřemýšlejte ale vždy jen o tom, co vám dodržení takové rady může přinést a ne o tom, "co by, kdyby". Soustředěním se na zdravější jídelníček a pohyb vám půjde hubnout mnohem snáze, než dlouhým přemítáním o tom, která dieta je vlastně ta nejlepší.

Nezávoďte s časem

Hubnutí není otázka jednoho týdne. Tedy alespoň to zdravé, kterým se vám podaří zhubnout s minimálním rizikem jojo efektu a které vám víc neuškodí než pomůže. Při plánování hubnutí proto výsledky rovnou očekávejte až v řádu týdnů či měsíců, ne dnů. Dejte si na čas - všechny změny, které se zdravým životním stylem přijdou, budete sledovat průběžně. A jelikož sami sebe vidíte každý den, ani vám zpočátku nepřijde, že se něco mění. V řádu týdnů už ale pocítíte, že jste na tom lépe, než na samotném začátku.

A nejen ve výsledcích přestaňte závodit s časem. Cviky provádějte pomaleji, ale pořádně a naučte se tak zatěžovat ty správné svaly. Jídlo si vychutnávejte déle a v klidu, vždyť právě chuť je jedním z nejlepších požitků. 

Bavte se

Spojte příjemné s užitečným a udělejte ze svého hubnutí zábavu. Chodíte cvičit a baví vás plavání? Není důvod, proč nevyměnit posilovnu několikrát týdně za bazén. Hubnete a přitom máte neuvěřitelně rádi sladké? Stačí objevit kouzlo sladkých dietních zákusků a můžete hřešit bez výčitek. Chcete hubnout a nebaví vás držet nějaké diety? Nemusíte, mrkněte na pravidlo "80 na 20" a vychutnávejte si to, co máte rádi.

Hubnutí a obecně zdravý životní styl není o omezování se a odpírání si všeho dobrého. Naopak, stačí u výběru potravin a jídel přemýšlet a znát kouzlo pravidelného zdravého pohybu. Právě tím, že není nutné se drasticky omezovat, máte prostor i pro vytvoření si jídelníčku a pohybu takového, aby vás bavil a dělali jste ho rádi.

Najděte si své tempo

Jak jsme zmínili výše - hubnutí není závod s časem. Stejně tak je ale na vás, abyste si našli tempo, které vyhovuje vám. Začněte tím, že si představíte váš ideální den. Doplňte do něj vše, co pro vás má souvislost se snahou hubnout a hlavně, co vám pomůže k dosažení vašeho cíle. A máte tak návrh toho, co vám bude nejlépe vyhovovat při hubnutí. Den přizpůsobený vašemu tempu s aktivitami, které vás posunou k cíli.

Chybami se člověk učí

A nejinak tomu je i při hubnutí. Zkusili jste nový nápad v rámci diety a místo hubnoucího efektu jste dosáhli opaku? Nevadí! Pro příště budete vědět, co u vás prostě nefunguje (ačkoliv u někoho jiného může) a vyhnete se tomu. Podobné zkušenosti jsou pro vás do budoucna jedinečné a přesně, jak tvrdí přísloví, vy se díky nim můžete naučit žít lépe.

Nevymlouvejte se

Každý den si můžete najít tisíce výmluv, proč zrovna nejít cvičit nebo nehubnout. A každý den je jen na vás, jestli je budete hledat. Pokud ano, mějte na mysli, že výmluvy vás v životě brzdí. Naopak sebevědomí a chuť změnit se k lepšímu vás posunou mnohem dále.

Věty typu: "Dnes venku prší. Dnes je moc zima. Dnes tam bude moc lidí." a podobné tak nechte v šuplíku a odnaučte se je používat. Myslete radši dopředu.

Věřte si

"Tohle v životě nemůžu dát." je věta, kterou si zakažte. Nic není nemožné a co se vám dnes zdá jako nedosažitelný cíl, můžete během pár týdnů nebo měsíců pokořit. Malými krůčky a cíli postupně směřujícími k tomu "velkému" to půjde snadno. Musíte si věřit, vždyť při hubnutí a zdravém životě jde jen o vás. Kdo jiný by měl věřit víc, než vy sami?


Tyto články vás také zajímají: