Vedlejší účinky doplňků na budování svalové hmoty

V dnešní době najdete v posilovnách jen málokoho, kdo by neužíval některý z doplňků na budování svalové hmoty. Nemáme na mysli nelegální anabolické steroidy, ale třeba kreatin, BCAA a podobné legální a oblíbené doplňky.

I tyto doplňky ale mají vedlejší účinky, o kterých se mluví jen málo. Pojďme se na ně podívat.


Přírodní anabolika

Nejčastěji užívanými doplňky pro budování svalové hmoty jsou ty, které obsahují látky kreatin, arginin a beta-alanin. Jsou získávány nebo tvořeny přirozenou cestou, přesto každá z těchto látek má své vedlejší účinky. Na začátek ale rovnou musíme uvést, že vedlejší účinky má každá látka, pokud se nadužívá. Přehnané užívání vitamínu C má vedlejší účinky také a přitom samotný vitamín C je zdravý.

Kreatin je považován za zcela bezpečný, pokud se užívá v rozumných dávkách a spolu s ním dodáváte tělu dostatek vody. Výzkumy dokázaly, že při správném dávkování se neprojevují žádné vedlejší účinky. Pokud by se ale některý z mužů rozhodl dopřávat si kreatinu více, než se doporučuje a k tomu nepil dostatek tekutin, koleduje si o křeče v žaludku, nevolnost, průjem, dehydrataci, problémy s ledvinami a křeče ve svalech. Právě o nich se zmiňuje ve své knize Jerry Brainum.

Arginin je pak údajně bezpečný i při vyšším dávkování. Ale ne pro ty, kteří trpí nějakou formou oparu. Právě arginin totiž může způsobit vznik onoho nepříjemného pupínku na ústech nebo přispět k rozšíření nemoci.

Beta-alanin pak může způsobovat brnění nebo bodavý pocit na kůži. Tento vedlejší účinek je sice neškodný, ale celkem nepříjemný.

Testosteronové doplňky

Testosteron je základní hormon pro budování svalů. Jeho hladina má vliv na nárůst svalové hmoty a současně na snížení hladiny tuku v těle. Právě proto je tak oblíbený mezi těmi, kdo posilují. Jeho hladina se dá zvýšit buď pomocí přírodních přípravků nebo prostřednictvím uměle připravených látek (anabolické steroidy, růstové hormony). U uměle připravených látek jsou známé škodlivé vedlejší účinky jako ztráta vlasů a růst ochlupení, zvětšení prostaty, vyšší potivost a zvýšený výskyt akné, zmenšení varlat, ale zvýšení sexuální touhy.

Přírodní přípravky fungují na jiné bázi - prodporují produkci testosteronu v těle, nedodávají vám tento hormon v chemické podobě. Některé vedlejší účinky se přesto mohou objevit i u těchto přírodních doplňků - vypadávání vlasů a akné jsou jedněmi z nich. 

Spalovače tuku a nabuzovače

Podobně jako mnoho mužů touží po větších svalech, velká část chce naopak "vyrýsovat" postavu - tedy zbavit se nedbytečných tukových zásob. Doplňky v podobě nabuzovačů a spalovačů jsou oblíbenými pomocníky v této snaze. 

Jejich užívání ale může mít i nebezpečné následky. Většinou totiž obsahují kofein a další látky, které zrychlí produkci hormonů a tím uspíší procesy v těle a zvýší rychlost spalování tuků. Bohužel mohou také být příčinou vysokého krevního tlaku, nespavosti, srdečních obtíží, halucinací a dalších potíží. Jejich dlouhodobé užívání také může vyvolávat závislost. Jejich častou funkcí je totiž potlačování nebo naopak uspíšení produkce některých hormónů v nadledvinkách. Tyto se pak snadno vyčerpají a potřebují ke svému fungování další podporu.


Tyto články vás také zajímají: