Je lepší běhat venku nebo na běžeckém pásu?

Co myslíte, je lepší se proběhnout venku na čerstvém vzduchu nebo v příjemně klimatizované posilovně na běžeckém trenažéru? Co byste si vybrali vy? Na první pohled jednoznačná odpověď ale nemusí být tak úplně ideální pro všechny. Oba dva způsoby - jak běhání venku, tak v posilovně na běžeckém trenažéru - mají něco do sebe.

Běhání venku

Naprosto ideální příležitost pro všechny, kteří se nechtějí mačkat v posilovně s dalšími lidmi. Znáte to - přijdete do posilovny celí natěšení na pohyb a během pěti minut vaše nadšení vyprchá. A to z důvodu, že posilovna je doslova nacpaná lidmi. Na běžecký pás tak čekáte pět, deset, patnáct minut a říkáte si, že vlastně zo běhání venku má něco do sebe. Nemusíte při něm na nic čekat.

Při běhání venku také snadno naberete energii, přestože jí spoustu spálíte. Běhání venku, na čerstvém vzduchu, na slunci a v přírodě vám totiž doplní tolik potřebnou duševní energii. Kolem sebe máte uklidňující zeleň, prostředí se kolem vás mění a je pořád na co se dívat. "Kam se na tohle hrabe běhání v posilovně?", říkáte si.

U běhu venku v přírodě je ale potřeba znát nejen jeho nesporné výhody, ale také ta rizika, na která často zapomínáme. První a poměrně zásadní záležitostí jsou běžecké boty. Vědět, jak správně vybrat běžeckou obuv je velmi důležité, pokud nechcete během trpět. Znát terén, vyzkoušet si několik druhů bot a pak je i "zaběhnout" se může zdát jako maličkost, ale v tomto případě velmi důležitá.

Pokud rádi běháte venku, musíte počítat s tím, že v případě zranění vám nebude hned na blízku pomoc. V dnešní době, kdy má každý s sebou mobilní telefon, nemyslíme pomoc na telefonu, ale člověka, který by vám případně pomohl posbírat se a třeba vás podepřel, pokud budete potřebovat. V samotné přírodě také počítejte s tím, že je vše trochu dále než z fitness centra.

Znát trasu a možnosti občerstvení, zejména co se pitného režimu týká, je také základ běhání venku. Vydat se zaběhat si do přírody je super nápad, ale bez vody nebo možnosti někde se napít, ten nápad zas tak skvělý není.

Běhání na běžeckém pásu

Možnost jít se proběhnout za každého počasí je bezesporu největší výhodou fitness center. Je venku ošklivo? Lije jako z konve? Je úmorné vedro? Nevadí, v posilovně si můžete snadno zaběhat kdykoliv jen chcete a jakkoliv je venku.

Pohodlí, které běh na běžeckém trenažéru (pásu) nabízí je také ideální pro všechny, kteří nechtějí nebo nemají čas na to přemýšlet, co je potřeba kolem toho zařizovat. V posilovně si snadno nastavíte druh terénu (sklon) a rychlost i dobu, po kterou chcete běžet. Když běžíte, máte po ruce vodu nebo si ji snadno můžete koupit.

Lidé kolem vás vám také v případě potíží hned pomohou a každá posilovna má zařízenou lékarničku pro případ první pomoci.

Běh v posilovně na běžeckém trenažéru navíc nabízí více možností, jak se sportovně vyžít. Zatímco po běhu venku vám nezbývá než jít domů, v posilovně můžete před nebo po běhu cvičit a dát si tak během hodiny do těla i co se posílení svalů týká.

Shrnutí

Stejně jako každý máme jiné tělo, jiný přístup k životu a jiné zkušenosti, i druh běhání vyhovuje každému jiný. Je tedy opravdu jen na vás samotných, co je vám bližší a v čem se cítíte lépe. Běhat venku? Běhat na běžeckém trenažéru? Kombinovat obojí? Je to jen na vás. Vy jste ten, koho pohyb musí bavit, aby vám dělal radost. Vyberte si proto přesně to, co vám sedne.


Tyto články vás také zajímají: