Pět důvodů, proč obvykle vzdáváte hubnutí

1. Hubnutí si uděláte fádní

Nejčastějším důvodem, kvůli kterému přestáváte obvykle hubnout, je fádnost hubnutí. Může se stát, že se při vaší dietě držíte jednoho stejného plánu, který u vás nějakým způsobem funguje, a bojíte se ho proto změnit. Obáváte se, že by mohl přestat fungovat. Ale z každé opakované činnosti se může snadno stát fádní rutina a rutina je v hubnutí to nejhorší. Právě kvůli ní totiž ztratíte motivaci pokračovat. Tak nějak vám stále stejný jídelníček zevšední, opakovaný pohyb nepřináší nic nového a místo zábavy je z něj najednou jedna z mnoha "nutností".

Předejděte snadno fázi, kdy je hubnutí až moc fádní na to, aby vás dál bavilo. Obměňujte jídelníček, zkoušejte nové chutě a ochutnávejte nová jídla. U pohybu máte širokou škálu toho, co můžete dělat. Od sezónních sportů podle ročních období po ne příliš známé sporty. Hubnutí rozhodně nemusí zevšednět. Nenechte se proto uchlácholit tím, že u vás funguje jeden způsob hubnutí. Najdete jich určitě mnohem víc, které vás baví.

2. Nemáte čas... tedy, vymlouváte se na to

Tato univerzální výmluva, "nemám čas", je dalším důvodem, proč se často vzdáváte hubnutí. Zejména když začínáte. Právě začátečníci se obvykle snaží být v jejich dietě pečliví a přesní. Soustředí se tak zbytečně na přílišné drobnosti místo toho, aby je hubnutí bavilo. Postupně zjišťují, že tím tráví příliš mnoho času a nejjednodušším způsobem, jak čas získat, je hubnutí omezit.

A pokud nechtějí být za neúspěšné, výmluva "nemám čas" se sama nabízí. Vždyť se vždy dá najít nějaká urgentnější činnost, než je příprava rozumného jídla, čtení etikety se složením výrobku v obchodě nebo třeba půlhodina rychlé chůze. Nebo ne?

Za nás rozhodně ne! Čas, který si najdete pro hubnutí na začátku vašeho odhodlání, se vám vrátí v podobě lepšího přehledu o tom, co u vás skutečně funguje či o zdravém jídelníčku a pohybu obecně. Brzy tak budete k hubnutí potřebovat méně času, než si dokážete představit.

3. Je to příliš složité

Vědět, co která látka ve složení potravin znamená, dávat si pozor na počet kalorií a poměr jednotlivých živin, provedení cviku tak, aby nám víc neuškodil než pomohl a spoustu dalších věcí může pro některé z nás být důvodem, proč přestat hubnout hned na začátku. Tolik informací, tolik věcí, na něž si dát pozor, tolik možností k výběru... 

Přitom právě v tom je zdravé hubnutí kouzelné, pokud nám nechybí alespoň základní odhodlání. Vždyť máme tolik možností a můžeme si vybrat, která z nich je pro nás nejpříjemnější a nejlépe nás posune k vytouženému cíli. A je to opravdu jen na nás. 

V hubnutí tedy žádné složitosti hledat nemusíme, žádné v něm nejsou. Stačí selský rozum a pochopit základy, jak funguje naše tělo.


Tyto články vás také zaujaly: