Jak získat krásně vyrýsované svaly

Přizpůsobte stravu vašemu záměru

Především je třeba na úvod zdůraznit, že rýsovat svaly rozhodně není totéž jako hubnout. Pokud máte pár kilo navíc a chcete shodit, měli byste sáhnout po trvalé úpravě svých stravovacích návyků, snažit se zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. My se ale budeme zabývat situací, kdy už jste víceméně dosáhli žádané hmotnosti. 

Kromě toho, že vážíte tolik, kolik chcete, tak také pravidelně cvičíte. A jediné co vám v tomto směru ještě chybí ke štěstí, je, aby na vaše tělo byl pěkný pohled. Aby svaly, které se krok za krokem snažíte cíleně budovat, byly opravdu dobře viditelné a nikdo, koho potkáte, nebyl na pochybách, jakého má před sebou sportovního svalovce. Tomu ovšem musíte přizpůsobit skladbu své stravy.

Rozprostřete jídlo po celý den a upravujte množství sacharidů

Správné složení stravy je velmi důležité. Na jeden kilogram vaší váhy byste denně měli zkonzumovat cca 2-3 gramy bílkovin, 3-5 gramů sacharidů a 0,25 gramu tuků. Platí, že byste měli mít sníst určitě stabilní množství proteinů, tedy bílkovin, abyste udrželi stávající svalovou hmotu. Při sestavování jídelníčku potom pracujete hlavně s množstvím sacharidů. 

Podstatné je, abyste své jídlo rozprostřeli rovnoměrně do různých časů během celého dne. 

Vaše tělo nebude nikdy hladovět, a tím pádem nebude potřebovat schovávat energii do tukových zásob. Těsně před tréninkem byste jíst neměli. Během tréninku byste si měli pravidelně doplňovat tekutiny. Po tréninku ještě cca 20 minut odpočívat, než začnete doplňovat sacharidy třeba formou dextrózy a ještě po dalších cca 20 minutách doplňovat proteiny.

Spálíte až půl kila tuku týdně

Pokud berete svůj úmysl vyrýsovat si svaly skutečně vážně, měli byste dodržovat takzvané sacharidové vlny. Jídelníček, který dodržují vrcholoví kulturisté a který je jednou z nejúčinnějších metod, jak spálit přebytečný tuk. Rychlost odbourávání tuků u neprofesionálních sportovců je cca 0,25-0,5 kg týdně. 

Vrcholoví kulturisté toho zvládnou i více, ale vy si dávejte reálné cíle. 

Vše také záleží na tom, jaký je váš metabolismus, jak budete jídelníček dodržovat, jak často a hodně trénujete. I na tom s jak velkým množstvím podkožního tuku začínáte. Zkrátka zmíněné hodnoty jsou pouze orientační a každý z vás je individualita. Proto neklesejte na mysli, když všechno hned nepůjde podle vašich představ.

Klíč k úspěchu sacharidových vln

Jak tedy začlenit sacharidové vlny do svého jídelníčku? Princip stravy sacharidových vln spočívá v tom, že měníte množství zkonzumovaných sacharidů během jednoho týdne. Abyste minimalizovali ztráty svaloviny, měli byste si zajistit optimální příjem kvalitních bílkovin. 

Počítejte určitě se 2 gramy bílkovin na jeden kilogram vaší váhy denně. Potom budete každý měnit jenom příjem sacharidů například podle klíče 50 g, 100 g, 150 g, 200 g, 300 g, 400 g, 450 g. Z výše uvedených hodnot tedy vyplývá, že nejvyšší příjem sacharidů bude poslední sedmý den, tedy pokud jste s dietou začali v pondělí, nejvíce sacharidů sníte v neděli. A v pondělí zase budete mít minimální dávku atd. až do skončení diety. 

Úspěch sacharidových vln tkví v tom, že se zrychluje metabolismus. V neděli je tělo s dostatkem sacharidů nastartované pálit tukové zásoby a v pondělí si vůbec nevšimne, že prakticky žádné sacharidy nedostalo. Tuk spaluje pořád stejně. Teprve ve středu se se změnou srovná.

Chcete-li rýsování postavy urychlit, svěřte se do péče nutričního specialisty z http://www.siluetadoleta.cz, který vám sestaví jídelníček přesně na míru vašemu organismu a vašim cílům. Zároveň můžete každý týden sledovat úbytek podkožního tuku na speciální váze.