Můžou fungovat elektrošoky na hubnutí

Rovnou odpovíme: úplně bez pohybu nemají elektrošoky téměř žádný efekt. V kombinaci s pohybem pak mohou být dobrým pomocníkem při tvorbě svalové hmoty.

Elektrošoky stimulují svaly. Ty na elektrický impuls reagují smrštěním, a tedy podobným pohybem, při kterém jsou nuceny běžně fungovat a růst. Z toho vychází právě výrobci přístrojů, které tělu elektrošoky dávají. A lidé na jejich výrobky rádi slyší - vždyť kdo by nechtěl svaly bez námahy?! Málokdo už ale ví, že aby mohly být přístroje prodávány, nesmí tělu dodávat příliš velké elektrošoky, a tedy i zatěžovat svaly takovým způsobem, aby se efekt elektrošků projevil. Pokud tedy v reklamě uvidíte, jak člověk relaxuje u televize s pásem dodávajícím jeho břichu elektrošoky a tvrdí, že díky tomu má na břichu pekáč buchet, buďte ve střehu. Ten pekáč buchet pravděpodobně měl už předtím, než začal přístroj používat.

Oproti tomu specializované přístroje, které se používají právě pro zintenzivnění pohybu pomocí elektrošoků, mohou svaly opravdu více zatížit. Tyto přístroje se používají běžně při rehabilitacích, kdy je potřeba svaly více stimulovat. Pro fitness se taková zátěž dá využít také.

Představte si, že např. zvedáte jednoručku s cílem potrápit biceps. Když se do svalu pustí vhodně elektrošok, bude pro sval kontrakce těžší. Vy se sval budete snažit procvičit smrštěním, zatímco elektrošok ho bude natahovat. Je to zjednodušený popis, ale nějak takto elektrošoky v kombinaci s pohybem mohou přidat cvičení na zátěži. Vy tak při stejném pohybu budete více vyčerpaní a vaše svaly více zatěžovány.

Co ale popisují lidé, kteří pod dohledem trenéra tuto metodu elektrošoků a fitness pohybu zkusili? Že takové cvičení je velmi vyčerpávající. A zároveň, že z něj nemají takovou radost jako z klasického pohybu. Tělo zřejmě nestíhá vyplavovat množství endorfinů odpovídající "elektrozátěži" a vy tak psychicky nejste motivováni a z pohybu šťastni.

Rizikem také je cvičit takto velmi často nebo bez dozoru člověka, který ví, jak takové přístroje používat správně. Zbytečně byste tím mohli ohrozit své zdraví a svalovou soustavu obecně.

Elektrošoky tedy rozhodně nejsou zázrakem, díky kterému už nebudete muset trávit hodiny pohybem. Naopak. Klasický pohyb s vhodnou stravou je pro vaše tělo pořád tím nejrozumnějším způsobem, jak docílit vypracované a štíhlé postavy. Elektrošoky mohou při takovém pohybu pomoci, ale jen do určité míry, aby naopak neškodily. A rozhodně nedejte na reklamy na "domácí" přístroje. Ty pravděpodobně vašim svalům svým výkonem nijak extra nepomohou.


Tyto články vás také zaujaly: