Čím nahradit mléko?

Je mléko špatné?

Ačkoli se v poslední době vede boj proti kravskému mléku, pravdou je, že neexistuje studie, která by spolehlivě prokázala škodlivost mléka a odvozených výrobků. Odpůrci tvrdí, že bakterie v mléku jsou pro lidský organizmus zdrojem zánětů  zažívacího traktu, které můžou vést až k rakovině. Poslední informace zase mluví o zkrácení života díky tukům v mléce obsažených. Pravdou ale je, že mléko obsahuje cenné zdroje bílkovin, vápníku a vitáminu A, D a B12. Opět u mléka platí, že pokud se to s ním nepřehání, nemáte se čeho bát. Co ale v případě, že trpíte Intolerancí laktózy? V takovém případě váš organismus není schopen strávit mléčný cukr a jedinou účinnou radou zůstává vyhnout se konzumaci laktózy, tedy mléčných výrobků.

Čím nahradit mléko?

Dobrou zprávou je, že náhrada mléka existuje a většinou jde o plnohodnotnou náhradu mléka. Dokážou nahradit vše co nám mléko dává a zároveň jde zcela o přírodní produkty.

Mandlové mléko

Tento nápoj znali lidé už ve středověku. Jde vlastně o přes noc namočené loupané mandle, které se i s vodou ráno rozmixují. Přecezením dostaneme tekutinu barvy mléka (recept na mandlové mléko)

Rýžové mléko

Satčí uvařenou rýži rozmixovat s čistou vodou a opět získáme "mléko", které náš organismus nijak extra nezatíží. Navíc je rýže nutričně velmi hodnotná potravina, kterou ocení zejména ti, kteří mají alergii na sóju.

Sójové mléko

Mezi ty mléka, které si doma asi těžko vyrobíme patří sové mléko. Pokud se jej bojíte ochutnat, věřte, že jde o skutečnou delikatesu a jde asi o nejchutnější náhražku ze všech dnes zmíněných nápojů.

Ovesný nápoj

Toto mléko je z těch, které buď milujete, nebo nenávidíte. Svoji chutí jde o velmi specifický výrobek, který nemusí chutnat všem. Oves má relativně vysoký obsah minerálů, stopových prvků a vitaminů a příznivě ovlivňuje metabolismus, takže jej můžeme s klidem doporučit. Bohužel oves obsahuje lepek, takže jej nebudou moci lidé trpící alergií na lepek, kterých není také zrovna málo.

Kozí mléko

Další z kontroverzních náhražek, které nemusí každému vyhovovat je mléko kozí. Ve své podstatě jde o unikát, který bohužel dost lidí nemusí kvůli specifické vůni kozího mléka. Nicméně, pouhou sklenicí kozího mléka obdrží naše tělo skoro třetinu doporučené denní dávky vápníku. Řada lidí, kteří trpí nesnášenlivostí kravského mléka toto mléko bez problémů mohou. Některým ale způsobí stejné problémy a tak nezbývá než vyzkoušet.