Poslouchejte své tělo. Řekne vám víc, než si myslíte

Schválně, máte někdy obrovskou chuť na sladké? Je ta chuť tak silná, že sáhnete po čokoládě nebo sušenkách, abyste ji zahnali? Tělo vám v takovou chvíli pravděpodobně říká: "Doplň energii, moc si mi jí nedodal/a, potřebuju fungovat!".

Často toto zažijete při dietách, při kterých jste nuceni vynechávat určité potraviny. Tělo si dokáže takto samo říct o živiny. A to nejen o cukry!

Vraťme se ale k chuti na sladké. Ačkoliv myslíte jedině na čokoládu, zkuste ji tentokrát vyměnit za ovoce. Sladké šťavnaté jablko, exotický banán nebo třeba osvěžující mandarinku. Právě v ovoci je cukrů také velké množství, ale těch přírodních. Chuť na sladké ukojíte podobně snadno jako díky čokoládě. Ale mnohem zdravěji. 

Podobně, když se cítíte unaveni, bez chuti, v depresi, může to být známka nedostatku minerálů nebo vitamínů. Každé takové "vybočení z normálu" neberte na lehkou váhu. Naopak, dejte mu váhu a berte ho jako signál, že vaše tělo vám chce sdělit něco důležitého. Zamyslete se nad svým jídelníčkem a snadno poznáte, co v něm z největší části chybí.

Jdete si zaběhat nebo na squash, vypotíte se, spokojeně se vrátíte domů... a chytne vás křeč. Do nohy, ruky nebo třeba do boku. A nemusí to být hned po cvičení, může to přijít třeba v noci nebo i ráno, když se protahujete. Tělo vám tak jasně vynadalo za to, že jste mu nedodali dostatek tekutin nebo třeba, že jste vypotili víc než dost minerálů a nedoplnili je. Za normálního fungování by vás křeč nechytla, ale takto ano. 

Přemýšlejte proto dopředu a stavte na základě svých zkušeností. Dalo vám tělo jasně najevo, že se mu některá situace nelíbí? Pro příště víte nejlépe vy sami, jak se jí vyhnout.

Donutila vás horečka a bolest v krku zůstat doma? Dejte tělu čas na regeneraci, odpočinek a hlavně boj s viry nebo zánětem. Cucavé tablety znecitliví krk, paralen potlačí přirozenou reakci těla na zánět a vy tak máte za pár desítek minut pocit, jako by se téměř nic nedělo. S tímto falešným pocitem pak vyrážíte běžně fungovat a dáváte tělu oslabenému bojem s nemocí obrovskou zátěž. Přitom vám na začátku říkalo, ať si teď na několik hodin nebo dnů dáte totální odpočinek, nejlépe zalezete do postele a popíjíte čaj s medem a citrónem. Rozhodně nechceme radit jakékoliv léčebné postupy, od toho je tu Váš lékař. Ale své tělo poslouchejte a dopřejte mu při těchto výjimečných a vyčerpávajících stavech klid. Nebudete potřebovat tolik chemických látek v podobě léků a navíc posílíte obranyschopnost vašeho organismu.


Podívejte se i na další články o životním stylu