Přesnídávková dieta - "pro děti" neznamená rozumná pro hubnutí

U diet se dá vymyslet opravdu cokoliv. A to i dieta, která možná zní trochu rozumně, ale rozumná zcela tak není. Přesnídávková dieta je oblíbená zejména mezi maminkami, které se snaží zhubnout za každou cenu. A strava jejich dětí je jim isnpirací.

Přesnídávková dieta je založená na velmi jednoduché myšlence a jednoduchém principu. Přesnídávka - nebo-li ovocné či zeleninové pyré - dodávají dostatek energie a částečně i živin dětem, tak takovou službu udělají přece i pro dospělého člověka. Navíc ho podle této myšlenky dokáží dostatečně zasytit (zvládnout to u dětí, tak co by ne u dospělých). A do třetice přesnídavky jsou určeny dětem, tak musí obsahovat jen zdravé přísady a jsou tedy zdravé. Žádná chemie nebo přidané chemické látky, to zní prostě skoro dokonale.

Kombinací těchto myšlenek pak vzniká přesnídávková dieta. Stačí si nakoupit zásobu přesnídávek podle svých chutí - a to doslova od těch ovocných až po masové nebo zeleninové, v obchodě jich je na výběr opravdu mnoho. Pak si je dávat místo každého jídla. Snídaně =  přesnídávka, svačiny = přesnídávky, oběd a večeře... také přesnídávky. A k tomu hodně pít, protože pitný režim je pro očistu těla důležitý. Když držíte přesnídávkovou dietu měsíc, údajně zhubnete i 4 kilogramy za týden.

Ono zhubnout tak rychle opravdu můžete, ale z větší části za to bude moct nedostatek bílkovin. V ovocných přesnídávkách jich je kolem 0,5 - 1 gramu ve stogramové porci, u těch masových pak kolem pouhých 3 - 4 gramů. Pokud to ale s hubnutím myslíte vážně, příjem bílkovin by měl být vyšší - chcete přeci hubnout hlavně tuky a ne svalovou hmotu, jejíž stavební jednotkou jsou právě bílkoviny (a pohyb).

Zhubnout rychle také můžete díky kašovitosti stravy. Na ni zareaguje váš trávící systém po svém. Nedostatek pevné stravy zapříčiní i řidší stolici a rychlejší nutkání jít na velkou. V kombinaci s dostatečným pitným režimem pak přesnídávková strava může vaším tělem proletět poměrně rychle.

Přesnídávková dieta také obsahuje poměrně velké množství sacharidů - u ovocných i masových přesnídávek kolem 20 gramů ve stogramové porci. Zato bílkoviny i tuky, včetně těch zdravých, v přesnídávkách téměř chybí. Přesnídávky vám tak dodají krátkodobě energii, ale nezasytí vás. 

Přesnídávková dieta je také jednotvárná a brzy se vám omrzí. Nejen díky tomu, že tekutá strava se v těle moc dlouho neudrží, ale také kvůli tomu, že jíte pořád dokola jen přesnídávky. Pestrost je to, co této dietě rozhodně chybí. A jednotvárná dieta příliš dlouho člověka nedokáže motiovat, aby u ní setrvával. Lepší je vychutnávat si pestrá jídla, a k nim občas můžete zařadit i přesnídávku. Je ale škoda nutit se jíst poměrně nerozumně jen kvůli tomu, že chcete rychle zhubnout.