Jak poznat dietu která funguje?

Vyzkoušejte se zeptat lidí ze svého okolí, zda neznají nějakou dietu, po které byste zhubli? Zaručujeme, že se skoro nikdy nepotkají dvě stejné odpovědi. Jak je to ale možné, přece na světě nemůže být tolik diet, aby se nikdo netrefil do výběru stejné? Vyjímku budou tvořit pouze módní vlny, jakou je například cga800, která se v posledních měsících užívá své dny slávy. Přitom je odpověď snadná, obezita není nemoc, proto na ni ani nejde univerzálně odpovědět. Diety zaručující zázračné zhubnutí opravdu mohou funguvat, ale je to s nimi jako byste vyléčili  teplotu a zbylé smyptomy neřešili.

Představte si, že máte vysokou teplotu a kašel. První co začnete řešit bude teplota, prootže ta vás bezprostředně ohrožuje. Kašel můžete buď vyléčit také, nebo jej nechat být a očekávat, že se změní na něco horšího, například zápal plic. Stejně jako s teplotou neexistuje univerzální návod a každému pomůže něco jiného. I u nadváhy se můžeme řídit jen obecnými radami, ale musíme je upravit k našim potřebám.

Jak tedy vybrat dietu pro mne?

Pokud se nebudete zabývat tím, proč vůbec nadváhu máte, "léčíte jen teplotu" a dietu zvolte jakou chcete. Efekt to mít bude, krátkodobý, ale nejspíš skutečně nějaké to kilo zhodíte. Pokud chcete skutečně vyléčit, musíte "léčit kašel i teplotu současně". Obecně se všechny diety budou podobat v tom, že vám omezí přísun energie. Tedy snížíte množství jídla, nebo v lepším případě zanecháte množství jídla stejné, ale snížíte jeho energetickou náročnost. Zde by se vám mohla osvědčit dieta metodou 80 na 20, nejde ani o to, že změníte svoje stravovací návyky, ale především o to, že začnete svoje stravování sledovat.

Druhá část, která je o něco komplikovanější, je začít léčit příčinu nadváhy. Podívejte se zpět, kdy jste začali nabírat na váze a buďte přitom opravdu kritičtí. Pokud je vaše odpověď "vždycky jsem byla tlustá", upřímní nejste. Děti se obézní nerodí! Ano, můžete mít jisté genetické dispozice, ale nejspíš jste v tomto případě doplatila na stravovací návyky vašich rodičů. Další častou příčinou je stres, respektive řešení nějakých problémů jídlem. Zde bychom vám rádi dali univerzální návod, ale opravdu takový není. Buď najdete v sobě sílu odpovědět upřímně na otázku proč jsem tlustý/á, nebo budete muset vyhledat odbornou pomoc. Nemusí jít nutně o psychologa, velmi často pomůže i návštěva výživových poradců, kteří poskytnou objektivní náhled na to co děláte a možná i proč to tak děláte.

Ať jste si na důvod obezity odpověděli jakkoli, odpověď na léčbu bude stejná. Musíte jídlo nahradit něčím jiným, jíte proto, že jste ve stresu? Vybijte jej sportem. Nemůže cvičit kvůli zdravotním problémům? I pro vás máme návod jak začít s pohybem který nutně sport být nemusí, psali jsme o něm v článku jak zhubnout bez sportu. V každém případě je dobře, že se o sebe zajímáte. I když jsme vám žádnou univerzální radu na zázračné zhubnutí dnes neposkytli, tím, že jste se začali zajímat jste na dobré cestě.