Proč už hned první opalování v solárku je nebezpečné

Bronzově opálená kůže je propagována jako základ ideálu krásy. Málokdy na obálkách časopisů uvidíte člověka se světlou pokožkou, opálení je prostě v módě. V honbě za takovým ideálem můžete ale tvrdě narazit.

Už jedno opalování v soláriu totiž může zvýšit riziko vzniku melanomu o celých 20%. Zejména pokud se takto opalujete a patříte mezi ty, kterým je -náct. A co hůře, pokud se v solárku opalujete pravidelně, už po šesti opalováních dosahuje riziko vzniku melanomu celých 73%. Kromě opálené kůže si tak ze solárka můžete odnést i poškozené zdraví.

Proč zrovna opalování v solárku je nebezpečné? 

UV záření má dva druhy - UVA a UVB. UVB záření proniká jen vrchními vrstvami pokožky a způsobuje její zčervenání. Zato UVA proniká hlouběji a může také způsobit poškození pokožky. Oba dva druhy záření mohou poškodit pokožku a přispět k vzniku rakoviny. Podle dostupných informací rozdíl mezi UV zářením, které je produkováno sluncem a tím produkovaným v soláriu, je malý. Solária produkují více UVA záření. A právě v tom může být problém. Opakované dávky UVA záření poškozují zdraví kůže a přispívají k vzniku melanomů či rakoviny.

 

Čtěte také: Krémy na opalování mohou škodit! Víme, které

Prevencí proti poškození pokožky je neopalovat se v soláriích a nevystavovat se v nadměrné míře slunečním paprskům. Pozor si dejte také na opalovací krémy. Ty sice mohou zabránit UV záření, aby ve velké míře poškozovalo pokožku, jsou ale plné chemikálií, které mohou působit na vaše tělo také nezdravě. Navíc potlačují přirozenou reakci těla - produkci vitamínu D.

Opalování na slunci má ale i svou pozitivní stránku. Tou je zmíněná produkce vitamínu D, za kterou vděčíme UVB paprskům. Připomínáme ale, že k produkci vitamínu D stačí už 5 minut pobytu na slunci dvakrát týdně a nebo na 15 minut dvakrát týdně vystavit slunečním paprskům obličej a paže.