Ortoxie - když se dieta stane zhoubou

Ortoxii popsal americký lékař Steven Bratman v roce 1997. Dlouhodobě se věnoval sledováním osob, které se zabývají zdravou stravou. Co to ale znamená, když se to s tím přehání?

Pokud to opravdu se zdravou stravou přeháníme, a že je takových lidí v poslední době hodně, můžeme svoji mysl posunout do nezdravé polohy. Ačkoli se nejedná přímo o nemoc, ortoxie je velmi nebezpečná a může právě ke smrtelným nemocem vést. Nejlepší definice ortoxie je asi chorobná péče o své zdraví, přičemž se tato obseze projevuje zejména v jídle. Ortoxií postižené osoby odmítají tuky, maso, nebo potraviny vypěstované pomocí hnojiv, či geneticky upravené.

I když souhlasíme s tím, že je třeba sledovat co jíme, ale správný jídelníček není jen ten "zdravý". Jeho pestrost zajišťuje, že tělo získává různé živiny a tak v podstatě získá, pro něj důležitou, celou škálu potřebných prvků.

Ortoxie přitom začíná velmi nenápadně, zpočátku člověk začne jíst zdravěji. Následně začne sledovat zda potraviny nebyly vypěstování pro něj nezdravým způsobem. Jakékoli použití chemie odmítá a tak se okruh potravin zmenšuje a zmenšuje. Přitom je každé provinění, oproti samo naordinovanému jídelníčku, provázeno silným pocitem viny a frustrace.

Důležitým aspektem je i sociální parametr ortoxie. Tito lidé bezmezně věří ve "zdravý způsob života" a to je postupně vyčleňuje z kolektivu. Jít na oběd do restaurace je nemyslitelné, protože složení jídla neodpovídá jejich normám, proto jsou častěji z kolektivu vyloučeni. To je bohužel ještě více utvrzuje v jejich pravdě a dostávají se do začarovaného kruhu. Jejich izolace způsobuje potřebu přesvědčovat své okolí o své pravdě a odmítání zdravého způsobu života berou velmi konfliktně. Obecně jsou tito lidé upjatí, extrémně pečlivý a především velmi přísní samy na sebe.

Následky ortorexie

Ortorektici konzumují jen nízkotučná jídla a snižují také příjem cukrů. Organismu tak schází řada nutričních látek, dochází k úbytku na váze a velmi podobné projevy jako u anorexie. Velmi často má přehnané počítání kalorií opačný efekt, místo hubnutí můžete nakonec přibrat. V nejhorším případě pak člověka čeká smrt. Co tedy zbývá? tak jako u všeho je důležité si i ve zdravém způsobu života najít vhodnou rovnováhu, nic nepřehánět a především si užívat života.