Jak poznáte, že něco není v pořádku s vaším trávením

Přes váš žaludek a trávící soustavu projde mnoho látek. Spolu s jídlem a pitím se do trávící soustavy dostává také mnoho škodlivých látek, virů a bakterií. Pokud trávicí soustava funguje bez zádrhelů, dokáže si poradit s odbouráním těchto vetřelců snadno. Když je něco v nepořádku a před trávicí soustavu se do těla škodliviny probojují, zbytečně pak trpíme. Myslíte si, že právě to, že je něco v nepořádku s trávením, poznáte jen díky nadýmání, zácpě nebo naopak průjmu? Jste na omylu.

Jste často nemocní

Trápí vás virozy nebo nemoci častěji než lidi ve vašem okolí? Příčinou může být, že máte rozhozené trávení. Pokud není v žaludku správně kyselé prostředí nebo v celé trávící soustavě vyvážená mikroflora, mohou viry způsobovat právě vyšší nemocnost. Jako prevence pomůže zkontrolovat svůj jídelníček a upravit ho, aby byl zdravější. Zároveň tělu dodávejte zdravé bakterie pomocí třeba kefíru nebo jogurtů.

Snadno přibíráte na váze

Poslední výzkumy ukazují, že mikrobiotické prostředí žaludku štíhlých lidí se liší od prostředí žaludku obézních lidí. Zatím nebyla přímá souvislost mezi stavem trávicí soustavy a přibíráním na váze vědecky ověřena. Při pokusech na myších se ale ukázalo, že ty jedinci, kteří dostali bakterie z žaludku obézního člověka, přibírali na váze mnohem rychleji, než ostatní.

Za povšimnutí také stojí studie, která se zabývá souvislostí mezi žaludečním prostředím obézních lidí a mnohem nutkavějším pocitem hladu než je tomu u štíhlých lidí.

Cítíte častěji strach nebo úzkost

Ukazuje se také, že stav vaší trávící soustavy se odráží i na náladě. Pokud častěji trpíte stavy úzkosti nebo vás přepadává strach častěji, než by měl, může za tím být rozhozené mikrobiotické prostředí. Studie také poukazují na to, že vhodnými probiotiky můžete snížit hladiny stresového hormonu kortizolu a spravit tak svou náladu.

Jak stabilizovat mikrobiotické prostředí?

Stačí mít na paměti dva body - mít správné množství dobrých bakterií, které tvoří ono prostředí (toto se označuje jako probiotika) a ty potom podporovat správným palivem (tomu se říká prebiotika). Probiotika podpoříte např. jogurty, kefírem nebo kysaným zelím. Vhodnými prebiotiky pak mohou být chřest, jablka, česnek nebo cibule. Mít stabilizované mikrobiotické prostředí pro vás může být základem, který vám pak pomůže při zdravém hubnutí nebo zdravém pohybu obecně.