Co se stane s vaším tělem, když přestanete cvičit

Není to žádné tajemství, celá třetina lidí přestane cvičit ještě během prvních 4 měsíců. Ať je důvod jakýkoliv, je to pro jejich zdraví škoda. Jakmile totiž přestanou cvičit, procesy v těle se začnou měnit.

Tělo nic nenutí k tomu, že musí zásobovat kyslíkem mnohem více svaly, proto tuto schopnost utlumí. Už během prvních dvou týdnů po posledním cvičení výrazně poklesne schopnost těla dopravovat kyslík efektivně z krvi do svalů. 

Když vydržíte necvičit a hýbat se jen málo po celé čtyři týdny, sníží se i lehce funkční kapacita srdce. Klidová tepová frekvence vzroste v průměru o 4 až 15 tepů za minutu a množství krve se sníží až o celých 20%.

Když už neprotahujete své svaly, ztratíte poměrně rychle jejich pružnost. Během pár týdnů se jejich pružnost a délka přizpůsobí vaší denní rutině - zejména třeba pokud skoro celý den sedíte. I proto se při dočasném "necvičení" každý den pořádně protáhněte.

Změny ve vašem svalstvu jsou od doby, kdy jste přestali cvičit, poměrně rychle viditelné. Pokud totiž svaly nezatěžujete pohybovou aktivitou, začínají (zjednodušeně řečeno) ztrácet bílkoviny, které pak tělo vylučuje do krevního oběhu a pak dále prostřednictvím moči. Že si na "benč" nezvládáte naložit tolik, zjistíte už po jednom nebo dvou týdnech nicnedělání.

To nejdůležitější zmiňujeme schválně až na konci článku. Za každý týden nicnedělání budete potřebovat minimálně dva týdny, abyste se dostali zpět na tu samou úroveň. Než se tělu navrátí kondice, budete potřebovat větší úsilí při cvičení a zároveň delší pauzy mezi jednotlivými sériemi.

Co vy, po jak dlouhé době na sobě pociťujete, že ztrácíte kondici? Piště do diskuze pod článkem.