Vysoký tlak si můžete sami snadno snížit. Jak?

 

Nechceme nikoho navádět, ať zanedbává doporučení lékařů, protože vysoký tlak opravdu není žádná legrace a je třeba ho co nejdříve snížit na normální úroveň. Dá se tomu ovšem napomáhat i změnou životního stylu a dodržováním několika jednoduchých pravidel, která napomohou účinnosti léků.

 

Pohyb a strava

Když jen jíme tučná, nezdravá jídla a většinu volného času proležíme na gauči, je jasné, že nás brzy čeká řada zdravotních problémů – například obezita nebo vysoký tlak. Pokud se tomu chceme vyhnout, je třeba dopřávat si pravidelný pohyb, ten totiž tlak udržuje v normě a posiluje i naše srdce. Stačí přitom hýbat se třikrát týdně, a to půl hodiny až hodinu A nemusí jít hned o fitko, stačí chodit na procházky, plavat nebo jezdit na kole.

Další důležitou zásadou je zdravá strava, kterou vám jistě spolu s léky doporučí i lékař. Základem je méně solit, pít jen minimum kávy a celkově nápojů s obsahem kofeinu. Kdo trpí nadváhou, měl by zapracovat na jejím snížení a omezit hlavně sladkosti. Tlak zvyšuje i kouření a pití alkoholu, takže bychom měli myslet i na to.

Stres a čaj

Silným faktorem, který logicky zvyšuje krevní tlak, je stres. Proto je třeba pokud možno vyhýbat se stresovým situacím a chránit tak své zdraví. Je to sice v dnešní době složité, ale pokud se vám podaří stres omezit, budete se hned cítit lépe. A čím si můžete ještě pomoci? Třeba šálkem čaje, který si v klidu vypijete. Mělo by jít ale jen o kvalitní zelený, případně polozelený čaj – a stačí ho vypít byť i jen jeden šálek denně. Vaše srdce a tepny vám za to poděkují.