Jak vyjít s penězi na vánoce

Zkuste ušetřit co nejvíc

Do vánoc zbývají ještě přibližně dvě výplaty. To je dost na to aby se i z toho dala vytvořit nějaká rezerva, zkuste tedy toto období využít k šetření. Mnoho lidí si svoje zvýšené výdaje omlouvá tím, že už pradávna byly vánoce svátkem hojnosti. To je bezpochyby pravda, ale když už se držet tradic, neměli bychom si vybrat jen to co se nám hodí. Dobu hojnosti totiž předcházelo 40 dnů půstu a proto si lidé mohli dopřát. I když je nám jasné, že půst už dnes bude držet pouze minimum lidí snažte se jím alespoň inspirovat. Omezte například masné pokrmy a nahraďte je alespoň pár dnů v týdnu zeleninovými pokrmy. Co třeba uvařit nějaké kapustové recepty? Poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale u postava.

Počítejte s výdaji

Nejčastější chybou je počítat jen s penězi na dárky. Jistě, většinou jsou velkou položkou  v rozpočtu, ale zdaleka ne jedinou. Na vánoce lednice praskají jídlem a to také není zadarmo. Pokud běžně vydáte za jídlo tisíc korun týdně na vánoce si vyhraďte až čtyřnásobek! To už je položka která se jen tak neztratí, ale opravdu není nadsazená. Rodinným návštěvám budete vařit přece to nejlepší a počet strávníků také naroste. Navíc budete celý den doma a tak bude lednice daleko frekventovanější místo, než obvykle. Další významnou položkou bude i cestování. Bývá zvykem se kolem vánoc potkat s přáteli a rodinou, dopravit se k nim bude také něco stát. Benzín v autě, nebo jízdenky tak přidají další nenápadné položky, které naše úspory ztenčí.

Stanovte si hranici a tu nepřekročte

Vše co jsme napsali se ale dá zvládnout. Stanovte si celkovou sumu, kterou hodláte na vánoce utratit. Z té ale plaťte vše co se vánoc týká, ne jen dárky, ale i jídlo a ostatní. Rozpočet by měl odpovídat našim běžným příjmům, odolejte pokušení doplnit jej půjčkami a uměle jej nafouknout. Obecně se dá říct, že existují jen dva druhy hospodářů, ti dobří a ti kteří si jsou schopni vzít půjčky na zbytné věci. Těmi jsou právě vánoční dárky nebo dovolené. Zkrátka se držte poučky, na co nemám, to nepotřebuji. Víme, že obzvláště u dětí je to extrémně těžké. Měsíce posloucháte, že všichni ve třídě už mobil mají a oni ještě ne. Navíc potřebují právě ten nejlepší. Zde je nejlepší způsob jak děti naučit zodpovědnosti a na dárek jim pouze přispět. Jistě, pod stromeček peníze nepatří, ale co třeba ručně vyrobený poukaz. Zkrátka jim dejte maličkosti a poukaz na polovinu ceny mobilu. Naučíte jej šetřit a sami budou na dárek tolik spěchat, že koupí i levnější model. Možná to nebude ta "pravá radost" pod stromečkem, ale jednou vám za učení zodpovědnosti poděkují. Navíc by i malé děti měli být informováni o finanční situaci rodiny. Pravidelně s nimi diskutujte, že rozpočet je podobný jejich kapesnému a není nafukovací. Že je potřeba na věci šetřit a teprve pak je kupovat. Jednoduše zkuste na vánoce omezit emoce a držet se praktické stránky věci.