Majoránka jako lék i koření

 

Čerstvá nebo sušená

 

Majoránka se dá používat jak čerstvá, tak i sušená. V medicíně ovšem k různým účelům. Silice v ní obsažené zklidňují naši nervovou soustavu. Odvar z majoránky je tak vhodný zejména při bolestech hlavy nebo při nachlazení. Naopak výluh z čerstvé majoránky se hojně používá při léčbě bolesti zad, kloubů a podobně. Co se málo ví, tak majoránka je velmi častou přísadou v masážních olejích.

 

Jak nakládat s odvarem

 

Odvar není třeba dělat příliš silný. Postačí jedna čajová lžička sušené majoránky na šálek vody. Pít se doporučuje teplý, ale ne horký. Citlivějším osobám se může zdát, že majoránkový čaj se nedá úplně vychladit. není to jen takové zdání. Silice obsažené v majoránce skutečně působí hřejícím dojmem. Dá se tedy užívat i preventivně, pokud se potřebujeme pořádně prohřát. Čaj z majoránky je i docela chutný. Dá se popíjet po celý den, ale není doporučeno ho ponechávat například v chladničce. Delším skladováním se účinky vytrácí.

 

Co s čerstvou bylinkou

 

Jinak to je však s výluhy. Necháme-li majoránku vyluhovat do vody, můžeme ji skladovat v chladnu a temnu i několik dní. Můžeme ji pak užívat po lžících. Pokud použijeme olej, tak se doba skladování prodlouží dokonce i na několik týdnů. Sama majoránka brzdí vývoj a rozmnožování některých druhů bakterií. Používala se tak často jako přísada do zavařovaných jídel, aby se příliš rychle nekazila. Majoránkový olej pak používáme na potírání, nebo masírování bolavých míst.

 

Pro svoji účinnou pomoc s bakteriemi je majoránka v kombinaci například s kmínem výborným pomocníkem při zažívacích potížích. Pomáhá dokonce i proti nadýmání. A ještě něco nakonec. Majoránka výrazně podporuje tvorbu slin. Při pocitu sucha v ústech je tak dobré mít ji po ruce. Je vhodná i pro děti už od útlého věku.