Králičí maso - správná volba při dietě

"Furt králíka, každej den jenom králíka, ani Pinďa už to nežere..." zaznělo ve filmu Slunce, seno, jahody. Králičí maso je u nás v Česku už dlouho oblíbené - ať už proto, že králíci se dají dobře chovat nebo pro výživovou hodnotu tohoto masa. 

Králičí maso je lehce stravitelné, má nízký obsah tuku a minimum kalorií. Pojďme se podívat, čím je toto maso při dietě tak prospěšné.

Kalorie

Ve 100 g masa se nachází pouze 140 kalorií. Tak nízkou energetickou hodnotu má králičí maso díky nízkému množství tuku, téměř nulovému obsahu sacharidů a vysokému podílu vody.

Bílkoviny

Konzumací králičího masa přijímáte vysoce kvalitní bílkoviny. 100 gramů masa obsahuje až 21 gramů bílkovin! Spolu s nimi jsou v mase zastoupeny všechny esenciální aminokyseliny.

Tuky

Množství tuku se v králičím mase pohybuje mezi 5 - 10 gramy na 100 gramovou porci (podle stáří králíka). Převažují tuky s nenasycenými mastnými kyselinami, a to je pro naše tělo jen dobře. Nenasycené mastné kyseliny totiž mají pozitivní vliv na činnost srdce, zdraví cév, ale i kloubů a funkce mozku.

Cholesterol

Dobrá zpráva - králičí maso obsahuje nejméně cholesterolu z často konzumovaných mas, pouze 59 mg na 100 g. Pro porovnání ve 100 gramech ostatních mas najdete následující množství cholesterolu: hovězí 60 mg, vepřové 65 mg, kuřecí 80 mg.

Vitamíny a minerály

V králičím masu jsou nejvíce zastoupeny vitamíny skupiny B - především B2, B6 a B12. Je také bohaté na minerály, z nichž obsahuje draslík, fosfor, síru, hořčík a zinek.

Rychlost přípravy

Králičí maso se připravuje velmi podobně jako třeba maso kuřecí. Na rozdíl od něj je ale mnohem rychleji připravené.

 

Ačkoliv konzumace králičího masa není ve světě nijak vysoká, její přínosy při zdravém životním stylu jsou bezpochyby velké. Králíci chovaní "doma" na zahradě v králíkárně jsou navíc krmeni pouze trávou bez jakýchkoliv přidaných hormonů a léků - na rozdíl třeba od velkochovů drůbeže. Takové maso je nejen zdravější, ale i chutnější.