Zlozvyky, kterými si ničíte vaše srdce

Svého srdce bychom si měli vážit. Měli bychom si ho hýčkat a věnovat mu tu nejlepší péči. Vždyť bez srdce bychom nemohli žít! 

Je proto důležité si zopakovat, čím svému srdci ubližujeme nejčastěji. Častokrát to omlouváme sami sobě, protože to "je jen jednou za čas". Pro naše srdce, a tím i pro nás, je ale velmi důležité o těchto zlozvycích vědět a co nejdříve je omezit nebo se jim úplně vyhýbat.

Kouření

Kouření je nebezpečný tichý zabiják. A i když si dobře uvědomujeme, že samotné kouření cigaret škodí zdraví, vědí o tom i miliony kuřáků na světě a přesto dobrovolně kouří dál. Až třetina úmrtí kuřáků je přitom přisuzována srdeční chorobě. Kouření kromě možného onemocnění srdce také zvyšuje riziko vzniku rakoviny úst, hrdla nebo plic.

Časté pití alkoholu

Pokud si dáte sklenici vína nebo piva jednou za čas, nemusíte se děsit. Oba nápoje mají v rozumném množství prospěšný vliv na zdraví. Problém nastane ve chvíli, kdy alkohol pijete pravidelně a často.

Časté pití alkoholu má zásadní vliv na fungování vašich jater, ovlivňuje mozkové funkce, paměť a výrazně zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob a vysokého krevního tlaku.

Jezení "protože mám chuť"

Občas se stane každému z nás, že sáhneme po nějaké čokoládové tyčince, zmrzlině, chipsech nebo jiné pochoutce, protože na ni zrovna máme chuť a přitom hlady rozhodně netrpíme. Jezení "protože mám na to chuť" podpořené reklamou na sladkosti je také významným důvodem, proč jsou v posledních desetiletích lidé stále obéznější. A obezita má přímý vliv na zdraví vašeho srdce.

Je dobré mít tento zlozvyk pod kontrolou, protože při něm příznačně "s jídlem roste chuť". Tělo si rádo zvykne říkat si o něco sladkého častěji. Jednou za čas není špatné si dobrotu dopřát, zvažte ale, jestli nemáte chuť na něco dobrého jen proto, že váš jídelníček není připraven přímo pro vás. Pokud je špatně sestavený, tělo si bude říkat o doplnění právě těch živin, které se mu nedostávají.

Nedostatek spánku

Pokud tělu nedopřáváte tolik spánku, kolik si zaslouží, může to vést až ke stavu známému jako spánková deprivace. Při ní se v těle rozhodí hladina hormónů a kvůli tomu začnete nejen víc jíst, ale stresové hormóny mohou mít vliv právě i na zdraví vašeho srdce. Detailně jsme o spánku a jeho vlivu na zdraví psali zde.

Nevybití stresu

Život v dlouhodobém stresu má rozhodně i vliv na vaše srdce - vše o tom najdete zde.

Nedostatek pohybu

Tuto rovnici zná zřejmě každý - nedostatek pohybu je spojen s vznikem obezity a s ní spojených nemocí, jako jsou právě choroby srdce, ale také cukrovka. 

Čím méně se člověk hýbe, tím méně potřebuje tělo energie. Vše, co nad tuto hranici přijme, se snaží uložit si na "horší časy", a tak si buduje tukové zásoby. Snadno tak při nedostatku pohybu přibíráme na váze.

Pohyb sám o sobě je pro tělo velmi přínosný. Zlepší náladu, podpoří správné fungování srdce a mozku, stejně jako prokrvení celého těla a tím i zásobování buněk kyslíkem.