Co se skrývá v hranolkách od "Meka"?

Křupavé hranolky zlatavé barvy zachutnaly většině lidí. Pokud mezi ně patříte i vy a s chutí si občas dopřejete porci těchto hranolek od společnosti Mc Donalds, měli byste alespoň vědět, co „dobrého“ takové dobře vypadající chutné hranolky vlastně obsahují. A nemusíte se děsit, sice nejsou nejzdravější, ale mnoho jiných jídel z fastfoodových řetězců je pro vaše zdraví mnohem škodlivějších.

Pro odpověď, co všechno takové „korporátní“ hranolky obsahují, jsme sáhli po informacích od doktora Christophera Ochnera z Výzkumného centra pro výživu a obezitu sídlícím v New Yorku. Ten se právě složením hranolků (včetně toho, v čem se připravují) zabýval detailně.

Mix rostlinných olejů

Aby se připravil polotovar, musí se brabory nakrájet do tvaru hranolků a poté kvůli následnému zmražení obalit v v něčem mastném a tučném. Hranolky od společnosti Mc Donalds jsou u výrobce nakrájeny, předsmaženy a zamraženy. Poté se smaží ještě jednou – těsně předtím, než si je koupíte a sníte. Dvojitá porce oleje? Hmm, dobrou chuť. 

Řepkový olej - ten je z mixu olejů, ve kterých se hranolky smaží asi nejzdravější. 

Olej z hydrogenovaných sojových bobů - z nasycených tuků se touto úpravou stávají nenasycené, díky čemuž se pak brambory lépe smaží. Negativem této úpravy je vznik trans mastných kyselin - ty jsou přímo spojovány se vznikem srdečních chorob. 

Přírodní aroma - v USA se původní hranolky připravovaly na hovězím loji. Nyní se sice připravují na rostlinných olejích, ale chuť hovězího chtěli zachovat. Přidávají tedy do oleje aroma, jehož základem je hydrolizovaná pšenice a hydrolizované mléko. Hranolky díky této přísadě také nejsou vegetariánským jídlem, jak se tváří.

Kyselina citrónová - díky ní jsou hranolky tak dobře zakonzervovány, že vypadají týdny a týdny pořád téměř stejně jako čerstvé. Mňam... nebo ne?

TBHQ (terciární butylhydrochinon) - další konzervant, který udržuje perfektní vzhled hranolků po dlouhou dobu. Je sice považován za bezpečný, studie na zvířatech ale prokázaly jeho souvislost se vznikem žaludečních vředů a i poškození DNA.

Dextróza

Jiným slovem "cukr". Proč proboha cukr v hranolkách? Jednoduše proto, aby lépe chutnaly a měli jste na ně větší chuťi příště. Nic víc. 

Pyrofosforečnan sodný

Díky němu hranolky nezčernají ani po dvou měsících a zůstanou krásně zlatavé. Jedná se o fosforečnan, při jeho konzumaci dochází ke zvýšení hladiny fosforu v krvi. To má vliv na vznik osteoporózy.

Dimetylsilikonový olej

Protipěnivá přísada také zabraňuje spékání nebo prskání oleje. No proč ne, pěnit z této přísady nemusíme - je považována za bezpečnou.

Sůl

Po všech těch přísadách ještě nemáte dost? Pak vězte, že je potřeba hranolky posolit, aby vám lépe chutnaly. Více jsme o soli psali zde.

 

Myslíme si, že hranolky se dají snadno připravit i doma ze tří základních surovin - brambor, oleje a špetky soli. Jestli jste ale dobrodruzi, dejte si ty od "Meka" i příště. Pokud váhát, co jíte ve fastfoodových jídlech, odpověď najdete v dalším našem článku.