Jaký je rozdíl mezi dynamickým a statickým strečinkem a kdy se který používá?

Kolem vhodnosti strečinku před i po cvičení se vedou vášnivé diskuze. Z některých se dozvíte, že strečink je zbytečnost a že stačí svaly zatížit přímo cviky s menšími váhami. Druhý tábor názorů pak tvrdí, že bez pořádného rozcvičení nebo protažení svalů není sportovní výkon efektivní a můžete si při něm ublížit. Kde je ale pravda?

Strečink statický versus dynamický

Strečink můžeme rozdělit na dva druhy - statický a dynamický. Každý pomáhá s něčím jiným a každý z nich je doporučeno zařadit v jinou dobu.

Statický strečink je takový, kdy svaly protahujeme hlavně různými pomalými cviky. Doporučuje se provádět zejména po sportovním výkonu, kdy jsou jednostranně namáhány svaly - třeba po posilování nebo dlouhém běhu. Patří sem třeba klasické protažení, kdy si sednete na zem, nohy natáhnete rovně před sebe a rukama se snažíte chytit za špičky.

U dynamického strečinku svaly procvičujete specifickými sportovními pohyby, dokud nejsou dostatečně zahřáté a pružné. Díky tomu pak můžete provádět cvik v plném rozsahu. Tento druh strečinku se doporučuje provádět před začátkem samotného cvičení. Díky rozhýbání a protažení svalů totiž dokážete plně využít potenciálu celého cviku a zvýší se tak i váš výkon. Mezi dynamický trénink patří třeba poskakování, kroužení rukama a další pohyby.

Čtěte také: Protáhněte se pomocí pilates

K čemu slouží strečink

Účel strečinku je zřejmý - připravit dostatečně svaly na sportovní aktivitu, respektive protáhnout dostatečně po cvičení ty "zkrácené". Díky tomu dokážete minimalizovat riziko vzniku zranění nebo poškození svalů při sportu. Po sportu naopak pomocí strečinku uvolníte napětí ve ztuhlých svalech a předejdete bolestem. Nesmíte ale zapomenout strečinkem protáhnout ideálně svaly celého těla.

Čtěte také: Co když cvičení bolí?

Jak dlouho a jak často provádět strečink?

Ideální je provádět strečink pokaždé před tím, než začnete cvičit a následně pak protáhněte svaly i po cvičení. Dynamický strečink všech těch svalových partií, které plánujete zatěžovat cvičením, by měl trvat alespoň pět minut. Statický strečink po cvičení by pak měl trvat přibližně deset minut, abyste dostatečně mohli protáhnout všechny svaly.

Vyhněte se chybám

Nenechte se zlákat tím, že prohodíte typy strečinků a budete statickým tréninkem protahovat nezahřáté svaly před cvičením.

Když statický trénink provádíte po cvičení, dobře poslouchejte své tělo od začátku pohybu až do konce. Protahování provádějte pomalu a kontrolovaně, nikoliv švihem. Když sval při protahování začne bolet, berte to jako jasný signál, že právě tady je vaše hranice. Pomalu a kontrolovaným pohybem se vraťte do výchozí polohy.

Čtěte také: Správná rozcvička je základ. Jak na ni a proč ji nevynechávat

Článek publikován 19.8.2013, aktualizován 14.7.2019