Strečink - jak se správně rozcvičit

Kolem rozcvičování se a protahování svalů - tedy strečinkem - před cvičením, ale i po cvičení, se vedou vášnivé diskuze. V některých se dozvíte, že strečink je zbytečnost a že stačí svaly zatížit přímo cviky s menšími váhami. Druhý tábor pak tvrdí, že bez pořádného rozcvičení nebo protažení svalů není sportovní výkon efektivní a můžete si při něm ublížit.

Jak se ale dopídit, co je pravda? Pátrali jsme za vás a přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co byste o strečinku měli vědět.


Dva druhy strečinku

Než se vrhneme na zdravotní aspekty strečinku samotného, musíme upřesnit, co tímto slovem je myšleno. Musíme hlavně rozlišit dva základní druhy strečinku - statický a dynamický.

Statický je takový, kdy zejména protahujeme svaly různými pomalými cviky. Doporučuje se provádět zejména po sportovním výkonu, kdy jsou jednostranně namáhány svaly - třeba po posilování nebo dlouhém běhu.

U dynamického oproti tomu svaly procvičujete specifickými sportovními pohyby, dokud nejsou dostatečně zahřáté a pružné. Díky tomu můžete provádět pohyb v plném rozsahu. Tento druh strečinku se doporučuje provádět před začátkem samotného cvičení. Díky rozhýbání svalů totiž dokážete plně využít celého sportovního pohybu a zvýší se tak i váš výkon.

Proč provádět strečink?

Účel strečinku je zřejmý - připravit dostatečně svaly na sportovní aktivitu, respektive protáhnout dostatečně po cvičení ty "zkrácené". Díky tomu dokážete minimalizovat riziko vzniku zranění nebo poškození svalů při sportu. Po sportu naopak strečinkem snížíte napětí ve svalech i bolest. Je ale důležité strečinkem procvičit svalové partie celého těla.

Jak dlouho a jak často?

Ideální je provádět strečink pokaždé před cvičením a následně i po cvičení. Dynamický strečink alespoň všech těch svalových partií, které budete zatěžovat cvičením, by měl trvat alespoň pět minut. Statický strečink po cvičení by pak měl trvat přibližně deset minut, abyste v klidu stihli protáhnout všechny svaly.

Chyby při strečinku

Vyhněte se protahování (statickému strečinku) nerozcvičených svalů. Pokud ho provádíte po cvičení, dobře poslouchejte své tělo v průběhu celého pohybu. Protahování provádějte pomalu a kontrolovaně, nikoliv švihem. Když sval při protahování začne bolet, berte to jako jasný signál, že právě tady je vaše hranice. Pomalu a kontrolovaným pohybem se vraťte do výchozí polohy.