Fastfood ano nebo fastfood ne?

Jídlo, které je podle reklamy "moooooooc dobré" a které "milujeme". Každý z nás občas zajde na "hambáče" nebo "kyblík". Případně když touto stravou opovrhujete, kávu se zákuskem v kavárně si rád dá každý. Fastfood je prostě součástí dnešního života. A i když se může zdát, že každá návštěva je hřích, nemusí tomu tak být. Všechno záleží na naší volbě.

Pod tlakem veřejnosti, související s prokázáním nezdravosti nabízených pokrmů, každá velká fastfoodová společnost začala nabízet zdravější (nikoliv zdravou) variantu jejích jídel, případně pak o nízkokalorická jídla rozšířila původní nabídku. Stejně tak některé řetězce uveřejnily výživové hodnoty jednotlivých pokrmů, jak jsme vás informovali už v tomto článku.

Základní pravidla

  • Grilované je lepší než smažené - pokud máte u vybraného jídla na výběr, berte vždy první variantu. Je rozhodně méně kalorická, než druhá.
  • Na velikostí záleží - v některých fastfoodech vám rovnou servírují největší (a nejdražší) variantu. Řekněte si o menší, dostanete tak do sebe méně kalorií díky menší příloze a zároveň méně zaplatíte.
  • Voda je základ - při výběru nápoje si řekněte o vodu. Nenechte se uchlácholit "light" verzí nápojů - ty sice neobsahují (téměř) žádné kalorie, ale chemická sladidla vašemu organismu také moc nepřidají. Samotnou vodu pak mají v každé fastfoodové restauraci minimálně v balené podobě.
  • Hranolky ne - jsou sice znakem fastfoodů a fastfoody se předhánějí, kde chutnají nejlépe. Místo nich si ale řekněte o salát nebo bramborovou kaši
  • Nic navíc nechci - za pár desítek korun můžete mít k menu něco navíc? Ne nadarmo se říká "hlad má velké oči". Ve chvíli, kdy si objednáváte jídlo hladoví, připadá vám koupit si něco navíc jako super nápad. Vy to ale s díky odmítněte. Oněch pár desítek korun pak máte k dobru na koupi třeba ovoce.
  • Salát ano, zálivku ne - pokud zvolíte rozumně salát třeba s grilovaným kuřecím masem, odmítněte zálivku. Když se podíváte na její složení, pochopíte, že díky ní do sebe dostanete mnohem víc kalorií a tuků než ze samotného, několikanásobně většího, jídla v podobě salátu

Co jíme?

O možnosti dohledat si složení a výživové hodnoty jednotlivých pokrmů jsme psali v tomto článku. Pojďme ale porovnat tři podobné sendviče, jejichž základem je kuřecí maso - co do sebe dostaneme, když si je s chutí dáme?

Sendvič Hmotnost (g) Energie (kcal) Bílkoviny (g) Tuky (g) Nasycené mastné kyseliny (g) Sacharidy (g) Z toho cukry (g) Sůl (g) Vláknina (g)
Zinger (KFC) ? 482 24,48 24,48 3,4 40,74 5,72 1,79 ?

Mc Chicken

(Mc Donald's)

? 420 20 17 2 46 7 2 2
Crispy Chicken (Burger King) 183 500,7 18,1 29,9 5,3 39,2 5,1 2,38 2,7

Zdroj: stránky řetězců rychlého občerstvení

Pokud si dáváte celé menu, nezapomeňte přičíst ještě energii, cukry, tuky a sůl v hranolkách.

A pro ty, kteří chtějí něco "zdravějšího" ve fastfoodu ještě přidáváme porovnání grilovaných kuřecích kousků v tortile - opět u tří společností.

Zdroj: stránky řetězců rychlého občerstvení

Necháme na vás, které jídlo si ve fastfoodu dáte. Podle výše uvedených údajů pár rozdílů mezi jednotlivými sendviči - ačkoliv podobně vypadajícími - rozhodně je. Na druhou stranu proč dávat peníze restauracím, když si chutnější kuřecí kousky v tortile můžete připravit snadno sami doma?