Mléčná dieta: nezdravé hubnutí, po kterém pravděpodobně zase přiberete


Základem diety je mléko a mléčné výrobky. Jí se pětkrát denně (první jídlo v 7, poslední v 19 hodin) a každý den jiná kombinace následujících povolených potravin:

  • mléko
  • mléčné výrobky (tvaroh, termix, případně jogurt)
  • ovoce
  • zelenina
  • kuřecí maso
  • libové uzeniny
  • libové maso

První den se nejí vůbec, pouze se pije 5x denně sklenice mléka a průběžně voda. V dalších dnech se pak kombinují výše uvedené druhy potravin, ovšem každý z nich samostatně. Maso je tak vždy bez přílohy a pouze vařené nebo dušené. Celkově během dne sníte nebo vypijete jen málo energeticky dostačujících potravin - většinou jsou porce pouze 100 - 150 gramů. Taková porce rozhodně nedokáže tělu dodat potřebné živiny nebo vitamíny.

Dieta samotná trvá minimálně 13 dnů a podle informací dostupných na internetu zaručuje úbytek až 8 kilogramů za tyto dva týdny. Jak ale dodávají diskutující, je i po těchto dvou týdnech nutné jíst velmi málo, jinak nastane jojo efekt. Což by výsledkem rozumně nastavené diety být nemělo.

Pokud vám mléčná dieta připomíná obsahem bílkovin jinou, Dukanovu dietu, tak se nemýlíte. Na bílkovinách je totiž založena a právě tím, že se při ní omezí množství přijatých sacharidů a tuků, se autor snažil pomoci udržet váhu lidem, kteří se nemohou hýbat. Velké množství bílkovin také může zatížit vaše trávení nebo ledviny. A samozřejmě lidé, kteří trpí nesnášenlivostí mléka, na mléčnou dietu mohou rovnou zapomenout.

Proč mléčná dieta nefunguje v dlouhodobém horizontu

Pokud držíte mléčnou dietu v té podobě, ve které je navržena, zhubnete za 13 dnů rychle, ale nezdravě. Zbavíte se zbytečně svalové hmoty, při této dietě a takto nízkém energetickém příjmu nebude mít tělo energii na pohyb. To ve finále povede ke zpomalení metabolismu (méně svalové hmoty potřebuje méně energie) a ve finále tedy opětovný nárůst hmotnosti.


Jeslti máte rádi své zdraví, mléčnou dietu rozhodně nezkoušejte. Pro zdravé hubnutí vám postačí jíst pravidelně ve 2 - 3 hodinových intervalech menší porce jídla. Když k tomu máte dostatečný zdravý pohyb, nemusíte se ani omezovat pouze na některé vybrané potraviny. U zdravé diety je základem, abyste každý den energie více vydali než prostřednictvím jídla přijali a aby tělo dostávalo veškeré živiny, které k fungování potřebuje.