Cvičení s vlastní váhou vs. posilování s činkami

Váháte, jestli je lepší cvičit s vlastní váhou nebo jestli se vrhnout na posilování se zátěží v podobě činek a strojů v posilovně? Napovíme vám, jaké jsou výhody a nevýhody obou způsobů pohybu.

Oba dva způsoby cvičení - jak cvičení s vlastní váhou (nebo kalistenika), tak posilování se zátěží - jsou formy silového tréninku. Oba dva způsoby nám pomáhají vybudovat si silnější svaly, zpevnit kosti i postavu a zlepšit výdrž. V čem jsou ale rozdílné? 


Cvičení s vlastní váhou

Výhody

Jednoznačnou výhodou cvičení s vlastní váhou je flexibilita a možnost provádět ho opravdu kdekoliv a kdykoliv můžete. Stačí se naučit základní techniky cviků s vlastní váhou a pak už jen najít místo o pár metrech čtverečních, kde můžete v klidu cvičit. K základním cvikům s vlastní váhou jako jsou kliky, dřepy, výpady nebo sed-lehy nepotřebujete žádnou pomůcku. K některým dalším cvikům stačí použít, co máte po ruce (např. ručník pro cvičení bicepsů nebo stehen). Poslední skupinou jsou cviky, ke kterým můžete použít např. klepadlo na koberce nebo kovovou prolézačku na hřišti - na nich snadno při shybech a přítazích procvičíte paže, ramena i záda.

Při cvičení s vlastní váhou se zejména začátečníci snadno naučí soustředit se na správné provedení cviků i dýchání, což je pro další posilování nebo cvičení nesporná výhoda. Navíc díky cvičení s vlastní váhou snadno posílíte jádro těla.

Cvičení s vlastní váhou také plně reflektuje skutečné zátěže vašeho těla, ke kterým v životě může docházet a díky tomu nepřetížíte tak snadno žádnou část těla. 

Výhodou cvičení s vlastní váhou je také, že je v poslední době velmi populární a tomu se přizpůsobuje i nabídka fitness center. Ta nabízejí hodiny kalisteniky, při kterých se jednak naučíte správnou techniku provedení jednotlivých cviků a hlavně za 40 minut cvičení spálíte až 400 kalorií.

Nevýhody

Pokud jste zkušenější sportovci a vaším cílem je rychlý nárůst svalové hmoty, jste u cvičení s vlastní váhou limitování právě váhou vašeho těla. Ta je jako zátěž dostatečná při základním budování svalové hmoty, pro zkušenější sportovce a profesionální kulturisty ale časem nedostatečná.

Při snaze procvičit pouze určité svaly nebo skupinu svalů je také pohodlnější použít přímo stroje v posilovně, které jsou pro danou skupinu svalů určené.

Posilování se zátěží (činky, stroje)

Výhody

Posilování s činkami a na speciálních fitness strojích či trenažérech je výhodnou volbou pro rychlejší nárůst svalů. Při takovémto cvičení navíc nejste limitování váhou vlastního těla a můžete tak přizpůsobit zátěž vašemu pokroku.

Nevýhody

Základní nevýhodou je nutnost mít přístup k trenažéru nebo činkám. I když se jedná o jednoruční činku, musíte ji nejprve pořídit a v případě, že často cestujete, i převážet s sebou. V případě strojů a trenažérů pak je nutné navštěvovat fitness centra nebo si takové stroje pořídit domů, což je finančně náročnější a potřebujete větší prostor.

Cvičení na fitness strojích a trenažérech je často cíleno na specifické svalové skupiny, a tedy neodpovídá reálným situacím v životě, kdy je tělo zatěžováno. Může se tak stát, že snadno přetížíte určitou svalovou skupinu na úkor jiných svalů.

Nevýhodou cvičení se zátěží je také vyšší riziko vzniku zranění. Ať už nesprávným provedením cviku (a namožením svalů) nebo riziko zranění závažím nebo činkou samotnou. Je proto důležité před samotným cvičením se naučit správné provedení cviků, znát své limity, ale i zabezpečit závaží proti možnosti pádu.


Tyto články vás také zajímají: