Cestujete? Nachystejte si jídlo zdravěji

Máte před sebou delší cestu autobusem nebo vlakem? Pak určitě přemýšlíte i o tom,co si nejlépe vzít s sebou za jídlo nebo alespoň na svačinu. Přecijen cesta pár hodin potrvá a je dobré být pro případ hladu připravený. Jídlo na cesty zvolte tak, aby vás dostatečně zasytilo a zároveň dodalo potřebné živiny.

Svačina na cesty

V dnešní době není problém si narychlo koupit nějakou drobnou svačinku v podobě čokoládové tyčinky, sušenek nebo bagety přímo na nádražích nebo v jejich nejbližším okolí. Proč ale dávat peníze za něco přeslazeného nebo tučného, když můžete sáhnout za stejnou cenu po zdravějším jídlu?!

Pokud máte v blízkosti nádraží potraviny, stavte se v nich. Právě tam je větší výběr zdravých potravin a nižší ceny než přímo na nádraží. Na kratší cestu si doporučujeme jako svačinu nachystat nějaké ovoce, kterým doplníte cukry a vitamíny. Ač to možná bude znít jako klišé, ono známé: “Vem si na svačinu jablko,” je celkem dobrý nápad. Právě jablko v sobě má dostatek cukrů, ale i vitamín C a navíc jak rozpustnou, tak ve vodě nerozpustnou vlákninu. Jablko je navíc nejlépe dostupné ovoce po celý rok a jen tak se vám po cestě nerozmačká.

Čtěte také: Vláknina má dva druhy, oba jsou pro tělo přínosné

Jako “něco slaného” zvolte třeba sáček se slanými mandlemi nebo ořechy, případně třeba slunečnicovými semínky. Tělu dodáte zdravé tuky a zaženete také chuť na jídlo.

A jak na bílkoviny? Do autobusu nebo vlaku není moc praktické brát si samotný tvaroh nebo jogurt. Ale vždycky si můžete doma přichystat třeba celozrnný rohlík namazaný tvarohovým žervé a plátky kvalitní šunky. Právě takovou svačinkou dodáte tělu jak vlákninu, tak komplexní sacharidy, ale i bílkoviny a oproti tomu jen minimum tuků. 

Jídlo na delší cesty

Když před sebou máte delší cestu třeba přes poledne, řešíte nejen svačinu, ale i nějaké větší jídlo, na které je vaše tělo v tuto dobu zvyklé.

Doma si předem připravte třeba kuřecí steak na přírodno - okořeněný chutná výborně a snadno ho zabalíte do alobalu nebo uzavíratelné misky na jídlo. K tomu si vezměte třeba obyčejnou papriku nebo okurku nakrájenou na kousky, aby jídlo nebylo příliš suché.

Dobrou volbou na jídlo na delší cesty jsou ale třeba i sojové karbanátky nebo zeleninové či květákové placičky pečené v troubě - najdete je mezi našimi dietními recepty.

Pokud kupujete jídlo na poslední chvíli na nádraží, vyhněte se bagetám nebo si pro rozmyslení přečtěte jejich složení. Místo nich si v potravinách kupte radši jídlo, ze kterého si bagetu můžete přichystat sami -  celozrnné pečivo, zeleninu, kvalitní balenou šunku a za stejné peníze, jako byste dali za bagetu, budete mít rozhodně zdravější oběd.

Nezapomeňte na vodu

Na cestování se vyplatí vzít si s sebou láhev s vodou - přecijen díky ní se budete udržovat svěží a doplníte tělu tolik potřebné tekutiny. Navíc nebudete zbytečně na poslední chvíli kupovat přeslazenou colu jen proto, že ji uvidíte jako první nápoj a automaticky po ní sáhnete.

Čtěte také: Jak zatočit s hladem na výletě

Článek publikován 16.1.2014, aktualizován 30.5.2019