Bez cvičení zhubnete také. Jen ne zdravě a ne trvale

Ať už se nemůžete dokopat ke cvičení, pohyb vás nebaví a posilovně i cyklostezkám se vyhýbáte velkým obloukem nebo vám zdravotní stav neumožňuje se příliš hýbat, určitě jste si i tak položili otázku, jestli se dá zhubnout bez pohybu. Dá se to. Jen výsledek pravděpodobně nebude takový, jaký si představujete. Hubnutím bez pohybu nebo jen s minimem pohybu shodíte nějaké to kilo, nejspíš ale jen svalů, ne tuku.

Málo pohybu = málo svalů

Svaly v našem těle jsou uzpůsobeny k pohybu. Při něm potřebují energii a spalují tak cukry a tuky, které jim dodáváme prostřednictvím potravy. Pokud nejsou svaly zatěžovány pohybem, ochabují, zmenšují se a nespotřebovávají tolik energie. Tělu tak nemusíte dodávat tolik energie, jako by spalovalo, pokud se pravidelně hýbete nebo dokonce pokud byste cvičili. 

Bazální metabolismus

Ve chvíli, kdy svaly zatěžujete jen minimálně (máte jen minimum pohybu) a přesto chcete hubnout, musíte omezit příjem energie. To ale neznamená přestat jíst úplně, tělo i při minimu pohybu vyžaduje přísun základních živin a energie, aby zajistilo procesy v rámci tzv. bazálního metabolismu.

Bazální metabolismus znamená výdej energie na zajištění nejzákladnějších životních funkcí, pokud nejsou svaly zatěžovány a nespotřebovávají tak žádnou energii. Můžete si toto zjednodušeně představit jako množství energie, které tělo potřebuje na základní fungování, pokud byste celý den jen leželi a nehýbali se. U každého člověka je tento výdej jiný. Záleží na postavě, množství svalů a tuku v těle, stáří, zvyklosti těla na pohyb, kondici a dalších faktorech.

Čtěte také: Co je kalorie a jak se dá změřit?

I kdybyste prostřednictvím jídla dodali tělu energii jen v tomto množství a čekali, že zhubnete, pravděpodobně se dostaví negativní výsledek. Tělo bude vynakládat energii jen na základní životní funkce, a na jakýkoliv další pohyb bude čerpat energii ze zásob. Vy se budete cítit mnohem unavenější a malátnější než kdykoliv předtím. Navíc vám rychle ubyde svalová, nikoliv tuková, tkáň. Tělo se snížením množství svalů bude snažit omezit spotřebu energie a zároveň reaguje na to, že svaly aktivně nepoužíváte. Stejně tak začne ukládat do zásoby každou přijatou kalorii (nad rámec bazálního metabolismu) pro případ, že ho budete hlady trápit déle. Váha vám sice ukáže nižší číslo, než na začátku, ale to bude hlavně díky úbytku svalové hmoty, ne té tukové.

I lehký pohyb je lepší než žádný

Ne nadarmo se proto doporučuje každý den se alespoň trochu hýbat při snaze zhubnout. Nemusíte nutně trávit hodiny v posilovně nebo běhat desítky kilometrů. Stačí věnovat alespoň půl hodiny denně chůzi nebo 3x týdně nějakému intenzivnějšímu pohybu který vás baví. Nastartujete tak svůj metabolismus, neochabnou vám svaly a tělo bude mnohem lépe a rychleji spalovat přijatou energii.

A pokud vás nikdo nedonutí chodit ven mezi lidi, zkuste si domů pořídit některou z herních konzolí, která snímá váš pohyb. I zde najdete spoustu pohybových programů nebo zábavných her, u kterých vás pohyb bude bavit.

Čtěte také: Hubnutí rozhodně není o trápení. Užívejte si nové chutě!

Článek publikován 13.4.2013, aktualizován 1.7.2019