Dá se zhubnout i bez cvičení?

Ať už máte ke sportu osobní odpor a posilovně i cyklostezkám se vyhýbáte velkým obloukem nebo vám zdravotní stav prostě neumožňuje se příliš hýbat, určitě byste chtěli znát odpověď na otázku, jestli se dá zhubnout i bez pohybu.

Rovnou můžeme odpovědět: dá se to. Ale nepočítejte s tím, že je to zdravé hubnutí a že se vám výsledek bude líbit.

Svaly v našem těle jsou uzpůsobeny k pohybu. Při něm jednoduše spalují cukry a tuky, které přijímáme potravou. Pokud nejsou svaly zatěžovány pohybem, ochabují. Tělo pak nespaluje tolik energie, jako by spalovalo při zachování běžné svalové hmoty. Z toho logicky vyplývá: čím méně se hýbete, tím méně energie spalujete.

Ve chvíli, kdy dodáváte svalům minimum pohybu a zároveň chcete i přesto hubnout, musíte rozhodně omezit příjem energie. To neznamená přestat jíst, tělo i při minimu pohybu rozhodně vyžaduje přísun základních živin, aby pokrylo procesy v rámci tzv. bazálního metabolismu. Bazální metabolismus je výdej energie na zajištění nejzákladnějších životních funkcí a navíc u každého člověka je tento výdej jiný. Záleží na postavě, množství svalů a tuku v těle, stáří, zvyklosti těla na pohyb a další spoustě vlivů.

I kdybyste zachovali přísun energie jen v tomto množství za účelem zhubnutí, negativní výsledek se brzy dostaví. Tělo bude vynakládat energii právě jen na základní životní funkce, ostatní procesy přepne do nouzového režimu. Vy se tak budete cítit mnohem unavenější a malátnější než kdykoliv předtím. Navíc vám rychle ubyde svalová, nikoliv tuková, tkáň - tělo se tak bude snažit omezit možnost výdeje energie. Stejně tak začne ukládat do zásoby každou přijatou kalorii pro případ, že ho budete hlady trápit dále. Dostaví se jojo efekt jak vyšitý.

Ne nadarmo proto doporučujeme při snaze zhubnout najít alespoň trochu pohybu. Ne nutně trávit hodiny v posilovně nebo davovým běháním. Stačí věnovat alespoň půl hodiny denně chůzi nebo 3x týdně nějakému intenzivnějšímu hýbání se. Nastartujete tak svůj metabolismus, neochabnou vám svaly a tělo bude mnohem lépe a rychleji spalovat přijatou energii.

A pokud vás nikdo nedonutí chodit ven mezi lidi, zkuste si domů pořídit některou z herních konzolí, která snímá váš pohyb. I zde najdete spoustu pohybových programů nebo zábavných her, u kterých vás pohyb bude bavit.