Vyměňte tyto potraviny za zdravější


Místo zakysané smetany bílý jogurt

Omáčky k hlavním jídlům, dipy nebo zálivky na salát. Tam všude se často používá právě zakysaná smetana. A ačkoliv je bílá, podobná jogurtu, obsahuje velké množství tuku. Ve 100 gramech obvykle kolem 13 - 16 gramů. Přitom právě zakysanou smetanu je velmi snadné vyměnit za bílý jogurt. Ten má také nakyslou chuť a oproti smetaně minimum tuku - klasický kolem 3 - 4 gramů a nízkotučný kolem 1 gramu tuku na 100 gramovou porci.

Vyměňte proto zakysanou smetanu za bílý jogurt a snížíte díky tomu příjem tuku.

Místo bílé mouky celozrnnou

Ne nadarmo je při zdravém životním stylu oblíbené celozrnné pečivo a těstoviny. Celozrnná mouka je totiž mletá, jak název napovídá, z celého zrna obilniny včetně endospermu (vnitřku) i otrub (obalu). Díky tomu obsahuje celé množství živin, vlákniny, minerálů a vitamínu B. Oproti tomu bílá mouka se mele pouze z vnitřku zrna obilniny a důležité živiny v ní tak chybí. Více o bílé mouce najdete v tomto našem článku.

Vyměňte bílé pečivo a těstoviny za jejich celozrnné varianty a dodejte tělu víc než jen samotný lepek. U výběru se také vyplatí číst složení, některé pečivo se jako celozrnné jen tváří a přitom obsahuje většinu klasické bílé mouky.

Místo mletého masného polotovaru libové mleté maso

Vybíráte v obchodě úhledně zabalené na první pohled celkem dobře vypadající mleté maso? Vězte, že se o samotné maso tak moc nejedná. Obvykle totiž obchody nabízejí mletý masný polotovar, který kromě samotného masa (navíc méně kvalitního a hodně tučného) obsahuje i koření či konzervanty, aby takový výrobek déle vydržel.

Přitom zajít k řezníkovi a nechat si namlít libové maso není o tolik dražší - zde platíte za 100% maso, které si navíc vyberete. Tělu tak snadno dodáte potřebné bílkoviny a minerály a přitom jen minimum tuku. To se o masném polotovaru říct nedá.

Místo slazených nápojů vodu ochucenou přírodně

Limonády a obecně slazené sycené nápoje jsou jednou z cest, kterými do těla dostáváme velké množství cukru a tedy i kalorií. A to často, aniž bychom si to uvědomovali - obvykle se přeci soustředíme hlavně na samotné jídlo a nápojům nevěnujeme takovou pozornost.

Místo slazených nápojů si dopřejte vodu ochucenou pokaždé jinak, ale vždy přírodně. Můžete do ní nakrájet kousky pomeranče nebo přimíchat mátu či přidat pár kapek citrónu. Je to jen na vaší představivosti a chuti. Pochutnáte si stejně skvěle jako na slazených nápojích.

Místo kávičky s příchutí kávu s trochou mléka

Hitem posledních let, který krásně zapadá do městského živostního stylu, je návštěva kavárny a vychutnání si samotných kávových nápojů. Píšeme záměrně "nápojů", protože se obvykle jedná o kombinaci kávy, sirupu a mléka. A to obvykle bývá důvodem, proč takový nápoj není zrovna dvakrát ideální při zdravém životním stylu. Po jeho vypití se do krve dostane spousta cukru, který vás sice nabudí, ale nemá kromě chvilkového energetického účinku další výhody. 

Zkuste si dát kávu s trochou mléka. Bez sirupu, bez cukru. Vychutnáte si tak chuť samotné kávy - nebude ji přebíjet sladká chuť cukru nebo sirupu a takový nápoj je pro vás mnohem přínosnější. Více o kávě se dozvíte v tomto našem článku.


Možností vyměnit některé potraviny za zdravější variantu je samozřejmě mnohem více. My jsme vám chtěli jen ukázat, že začít není vůbec složité. Stačí o tom, co každý den jíte a pijete přemýšlet a uvědomit si, že máte na výběr.