Orbit for Kids - složení žvýkačky pro děti moc není

Žvýkačky jsou stále populární. Mezi dospělými zejména tehdy, když se chtějí zbavit nepříjemné chuti v ústech. U dětí pak kdykoliv. Hlavně tehdy, když jim dospělí nechtějí dát přímo sladkost, ve které vidí spoustu cukru. Dospělí tak dětem často dají radši žvýkačku "pro děti" s pocitem, že ta je vlastně bez cukru a pro děti je tak vhodnější. Málokdo už ale rozluští složení, aby viděl, co vlastně svému dítěti dává.

My jsme vybrali nejznámější žvýkačku označenou obalem jako "pro děti" - Orbit for Kids. Podívali jsme se detailně na složení, které zní: "Sladidla: sorbitol, xylitol, manitol, sukralosa, acesulfam k, Gumový základ, Zvlhčovadlo glycerol, Aroma, Emulgátor sójový lecitin, Antioxidant BHA". Pojďme rozluštit, co je která přísada zač.

  • Sorbitol (E420) - ve žvýkačkách se používá jako sladidlo zejména kvůli tomu, že je oproti cukru o polovinu méně sladší a bakterie ho pomaleji rozkládají. Oproti cukru tak nehrozí tolik kazivost zubů. Sorbitol ale podle dostupných informací není příliš vhodný pro malé děti nebo pro dospělé ve větších dávkách. Jeho konzumace totiž může způsobovat průjmová onemocnění, střevní potíže, nadýmaní nebo plynatost.
  • Xylitol (E967) - je téměř stejně sladký jako sacharóza, ale má pouze dvě třetiny kalorií. Ve žvýkačkách se používá zejména kvůli funkci sladidla, ale zároveň díky tomu, že na jazyku vytváří příjemný chladivý pocit. V Česku je jeho používání povoleno s výjimkou dětské výživy. Zajímavé, že jiné výrobky označené jako "pro děti" ho obsahovat mohou.
  • Manitol (E421) - podobně jako v předchozích dvou případech, jeho nadměrná konzumace může způsobovat průjmová onemocnění, nevolnost, zvracení a nadýmaní. Smí se používat jako náhradní sladidlo, výjimkou je opět dětská výživa.
  • Sukralóza (E955) - chemicky vyráběné náhradní sladidlo, o němž se vedou diskuze. Jedna strana tvrdí, že sukralóza nemůže být škodlivá, protože prochází nezměněna trávícím traktem (tělo ji nevstřebává), druzí poukazují na vlastní zkušenosti s nevolností, vyrážkou či jinou alergickou reakcí na umělá sladidla, sukralózu nevyjímaje. Oficiálně je však sukralóza bezpečným sladidlem.
  • Acesulfam K (E950) - je 200x sladší než cukr a zvýrazňuje chuť ostatních sladidel. Nevstřebává se v organismu a je vylučován v moči. Jeho toxické účinky nebyly s jistotou prokázány, ale ani vyvráceny. Na základě řady studií se řada vědců klaní k názoru, že je látka v malých množstvích bezpečná. Faktem ale je, že pokud se látka zahřívá, unikají z ní toxické výpary.
  • Gumový základ - co si pod tímto obecným názvem představit? Směs z elastomerů, změkčovadel, tmelů a pryskyřice. Bez toho, abychom zabíhali do dalších detailů (přesná data o Orbit For Kids nemáme bohužel k dispozici), můžeme konstatovat, že při žvýkání se nám i tyto látky uvolňují do těla. Ve žvýkačkách označených jako "pro děti" to není zrovna nejlepší představa.
  • Glycerol - je ve žvýkačce, aby zachoval její vláčnost. Obecně je považován za bezpečnou látku, v těle funguje jako přímý zdroj energie.
  • Aroma - chybí nám podstatná informace o tom, zda je přírodní nebo umělé a co vlastně tím aromatem je.
  • Emulgátor sójový lecitin - nemá vyloženě negativní účinky, spíš naopak snižuje hladinu špatného cholesterolu, účastní se přeměny tuků na energii a zabraňuje ateroskleróze.
  • BHA (E320) - kontroverzní látka, která v potravinách zabraňuje žluknutí tuků. Na jedné straně se podle studií potvrdili protirakovinotvorné účinky, u jiných studií zase vyplynulo, že BHA může vznik rakoviny podporovat. Ve světovém měřítku je zajímavé zjištění, že v EU je tato látka povolena, v Japonsku zakázána, v USA povolena, ale v Kalifornii považivána za karcinogen.

Sami vidíte, že ačkoliv na obalu je zmínka o dětech a žvýkačka na první pohled působí jako vhodná svým složením pro děti, není tomu tak. Po rozluštění jejího složení ji rozhodně nemůžeme dětem ke konzumaci doporučit. V množství, ve kterém jsou jednotlivé přísady v plátku žvýkačky zastoupené, nemusí být žvýkačka nijak škodlivá. Na druhou stranu látek, které nějakým způsobem ovlivňují naše zdraví, obsahuje poměrně hodně a je samozřejmě zdravější se jim vyhýbat. Zejména v případě, že se jedná o děti.


Tyto články vás také zaujaly: