Může chlorella uškodit?

Zelená jednobuněčná řasa, kterou budete znát nejspíš jako jeden z hitů posledních let, který má údajně pro vaše tělo ohromující účinky. Obvykle se dočtete jen o pozitivních účincích, my se ale zaměřili i na opačnou stranu a zjistili, jestli může chlorella našemu tělu i nějak uškodit.

Chlorella se prodává v mnoha podobách - tabletách, prášku nebo jako sirup. A právě díky tomu ji můžete přidávat téměř do čehokoliv. Chlorell je ze dvou třetin tvořena proteiny obsahujícími podstatné aminokyseliny. Díky vysokému obsahu chlorofylu má chlorella také detoxifikační účinky. Chlorella je také zásobárnou vitamínů (zejména vitamínu K), ale i minerálů. Díky svému složení je tedy silným antioxidantem a chrání tělo před působením volných radikálů.

Účinnost chlorelly

Účinnost chlorelly se může velmi lišit. Ačkoliv samotná chlorella v přírodní podobě obsahuje velké množství prospěšných látek, tyto se mohou vytrácet při zpracování. Rozhodně neplatí, že ve zpracované formě chlorelly najdete plnohodnotný obsah všech přínosných látek, minerálů a vitamínů, které výrobci potravinových doplňků tak rádi opěvují. Nezapomeňte také, že při zpracování chlorelly mohou výrobci přidávat do tablet, prášku nebo sirupu různé přísady.

Vedlejší účinky chlorelly

U některých lidí se může projevit alergie v podobě svědění kůže. Kůže samotná je také u některých jedinců, kteří konzumují chlorellu, citlivější na slunce. 

Vedlejší účinky chlorelly se mohou projevit jako nevolnost nebo zvracení, ale také dušnost.

Konzumovat chlorellu se obecně nedoporučuje těhotným a kojícím ženám nebo jedincům citlivým na jód.

I v případě chlorelly platí, že nic se nemá přehánět. Ačkoliv v přírodní podobě má pozitivní účinky, v té zpracované může o důležité minerály a vitamíny přicházet. Vedlejší účinky doplňků stravy obsahujících chlorellu se mohou projevit u citlivějších jedinců, ale i u běžného zdravého člověka. Vždy záleží na tom, jaké látky se do potravinových doplňků přidávají. Doporučujeme proto před koupí nějakého doplňku přečíst jeho složení a zjistit si, co všechno obsahuje za přidané látky a co mohou způsobovat.