Jak se měří hlad? Glykemický index je odpověď

Lidské tělo je skutečně velmi složitý stroj. Podobně jako moderní auto má i ono své kontrolky a hlásiče. Jedním z velmi důležitých hlásičů je právě ten o hladu. Říká se mu glykemický index a udává rychlost využití glukózy. Abychom jej správně pochopili, musíme si nejprve říct, co vlastně ta glukóza je?

Glukóza je v běžné řeči označována jako hroznový cukr, nebo také krevní cukr. Tedy ten cukr, který nám koluje v krevním řečišti. Jedná se o nejrychlejší a nejdostupnější zdroj energie našeho těla a zde to tedy vše začíná. Tělo postupně spotřebovává energii, kterou má v zásobě. Nejvíc ji spotřebují právě buňky v mozku, a tak si náš chytrý mozek úroveň cukru v krvi bedlivě hlídá. Úrovni cukru v krvi se říká glykemie. Pokud ta poklesne pod určitou mez, mozek energii začne shánět ze zásob, ale především vyšle signál hladu.

Jenže to se právě může stát v době, kdy hlad ještě není aktuální a jinou energii mozek ještě nepotřebuje. My se v reakci na signál hladu samozřejmě najíme a dodáme mozku rychlou energii. Nejčastěji tak ale děláme právě pomocí sladkostí a podobných nezdravých jídel.

Jak jíst zdravě?

Řešení je přitom velmi snadné, důležité je hlídat si glykemický index potravin. Jedná se právě o hodnotu, která dokáže určit, jak brzy budeme mít po jídle hlad. Hodnota 100 je přiřazena čisté glukóze, tedy cukru, který rychle dodá energii, ale zároveň zatíží organizmus velkým výkyvem glykemického indexu, po něm brzy dostaneme opět pocit hladu. Trik, jak správně jíst, spočívá ve vyhledávání potravin, které mají nízký glykemický index a cukr dodávají tělu postupně. Stejně postupně, jak jej tělo spotřebovává.

Obecně můžeme potraviny rozdělit do tří skupin.

  • potraviny s nízkým glykemickým indexem (menší než 55)

Například ořechy, většina ovoce, černý chléb a nebo třeba tmavá rýže. Tato skupina by nás při redukční dietě měla zajímat nejvíc. Pomalu dodá energii, která nám vydrží na čas mezi jídly.

  • potraviny se středním glykemickým indexem (56 až 69)

Sem patří například celozrnný rohlík, velmi sladké ovoce nebo třeba i zmrzlina. Tato kategorie je určena také pro nás, ale vše musí být kompenzováno zvýšeným výdejem energie.

  • potraviny s vysokým glykemickým indexem (více než 70)

Tato kategorie skrývá největší překvapení, patří sem totiž mnohdy při dietách oblíbené cornflakes, med nebo častý typ přílohy, brambory. Této kategorii se ale vyhýbat také nemusíme, jen musíme počítat s tím, že energii dodá rychle a stejně rychle nastoupí i pocit hladu. Neměla by se tedy zařazovat do jídelníčku večer. Naopak je velmi vhodná na dodání rychlé energie během dne.

Glykemický index je tedy velký pomocník, pokud zrovna hubnete. Díky němu dokážete částečně řídit pocit hladu a hlavně výběrem vhodné potraviny dokážete ovlivnit úroveň cukru v krvi. Při hubnutí tedy glykemický index sledujte, je to jeden ze základních způsobů, jak ovlivnit množství jídla, které během dne sníme. Pokud nebudeme mít hlad, nebudeme ani do těla dostávat přebytečnou energii ve formě stravy.