Jak detoxikovat organismus

Je všeobecně známé, že škodlivé látky neboli toxiny, musíme pravidelně z těla odstraňovat. Mohou nám způsobit různé zdravotní komplikace a nepříjemnosti. Jak se tedy detoxikovat?

Detoxikujte nejdříve játra

Detoxikací jater bychom měli určitě začít. Sama o sobě jsou jakousi čističkou našeho těla, proto je velmi důležité, aby byla nejprve očištěna právě ona. Čím více jsou játra zanesena toxiny, tím hůře fungují. Prvním projevem intoxikace jater je výrazná únava. Nejdříve tedy:

  • Eliminujte ze svého jídelníčku tučná jídla.
  • Nepijte alkohol.
  • Pořiďte ostropestřec mariánský, doplňky stravy obsahující cholin
  • Striktně dodržujte pitný režim

Myslete na svá střeva

Tenké i tlusté střevo mají nemalý vliv na imunitní systém. Při jejich zanesení toxiny nám hrozí onemocnění různého charakteru, nadměrná únava, prudký pokles energie. Obzvláště v období stresu. Jedinou obranou je zásadní změna jídelníčku a nasazením probiotik. Zároveň omezte konzumaci:

  • Živočišných bílkovin
  • Alkoholu
  • Silně kořeněných jídel
  • Cukru
  • Bílé mouky

Nezapomínejte na ledviny

Ledviny mají čistící funkci krve od různých škodlivých látek, takže detoxikaci potřebují také. Zároveň s ledvinami bychom měli řešit také detoxikaci močových cest. Jak ale poznáme, že intoxikované jsou i ledviny? Nejčastějším projevem špatné nebo pomalé funkce ledvin je nadměrná únava, nechutenství, slabost, ale také bolesti páteře. Vše může směřovat až k řídnutí kostí. Pokud jsou ledviny intoxikované, objevit se mohou i kožní problémy. Jak je tedy detoxikovat? Především hodně pijte, pohybujte se, nepožívejte alkohol a méně solte. Sůl si kupte se snížením obsahem sodíku.

Pryč s volnými radikály

V těle se každý den uvolňují volné radikály, se kterými si náš přetížený organismus neumí většinou poradit, a tím nás dostaneme do oxidačního stresu. Původcem tohoto stresu bývá cigaretový kouř, alkohol, nezdravé životní prostředí, nadměrná psychická i fyzická zátěž. Hojí se hůře zranění, čekají Vás bolesti kloubů, zvýšení rizika srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Do svého jídelníčku zařaďte vitamíny E a C. E najdeme např. v játrech, obilných klíčcích, anebo sojových bobech. Skvělým zdrojem vitaminu C je šípek, křen a i brokolice. Pozor ale na doplňky stravy – čtěte složení a vyvarujte se chemii.

Detoxikace srdce a cév

Srdce a cévy zmiňujeme jako poslední, ale na konec bychom je nechávat neměly. Jejich péčí předcházíte chorobám kardiovaskulárního systému, jejichž základním spouštěčem je stres. Vyvarujte se tedy rozhodně:

  • Alkoholu a cigaretám
  • Tučnému masu a tukům všeobecně

Jezte rybí maso, které je kvalitním zdrojem 3-omega mastných kyselin EPA a DHA. Ty udržují srdce v kondici a správný krevní tlak. Pokud chcete udělat pro své tělo maximum, nakombinujte 3 –omega mastné kyseliny a koenzymem Q10.