Jídelníčky na hubnutí - fungují vůbec?

Český internet zaplavují jídelníčky na hubnutí. Slibují zázračné hubnutí s kombinací zdravého životního stylu. Jak je to s nimi ale doopravdy? jsou účinné a na co si dát pozor?

V zásadě je každé hubnutí na dlouhý čas a každé začíná změnou stravovacího stylu. V té horší variantě se uchýlíme k prostému hladovění. V té lepší jdeme cestou úpravy jídelníčku směrem ke zdravé výživě. Zde ale každý, dřív nebo pozdě narazí. Amatérsky sestavený jídelníček se v podstatě omezí na kuřecí maso a zeleninu. Výsledkem je pak opět hladovění, protože tělu se nedostává celé spektrum živin, které nezbytně potřebuje. Vše končí je krátkodobým zhubnutím, následovaném nepřekonatelnými chutěmi a jojo efektem. Na co si tedy dát pozor?

Chtějte vědět kdo vám radí

Internet je mocná zbraň, ale nikdy nevíte kdo se skrývá na druhé straně. Pokud jste se tedy rozhodli pro sestavení jídelníčku online, chtějte vědět kdo vám jej sestaví. Minimálně by se měl prokázat certifikátem úspěšně absolvovaného kurzu výživového poradce. Absolvent takového kurzu musí projít minimálně základy pro fungování organismu a výživy vůbec. Ani certifikát však nezaručí jistotu. Takový papír si klidně vytisknete doma na tiskárně, proto je důležité zjistit si, zda byl certifikát získán v akreditovaném studiu. Na takové studium dohlíží přímo ministerstvo školství a kontroluje jeho kvalitu.

V každém případě byste také měli chtít vědět kdo konkrétně vám jídelníček sestaví. Jakou má praxi a co už dokázal. Přece jen, tlustý výživový specialista, asi nebude to co hledáte.

Chtějte individualitu

Každý jsme jiný a tak i jídelníček musí být jiný. Pokud si okopírujete jídelníček od sousedky, která díky němu zhubla, nemusí to fungovat. Příjem potravy musí být vždy vypočítán na míru, proto neexistuje žádný univerzální jídelníček. Mějte se na pozoru před službami, kde zadáte váhu a pohlaví a zázračně vypadne jídelníček. Tyto hodnoty jsou určitě důležité, ale pro sestavení potravinového plánu je to pouze základ. Obecně by se dalo říct, že čím více se specialista ptá, tím lépe. Rozhodně by se specialista měl zeptat na náš životní styl a typ postavy. Pouhé spočítání BMI je už dnes přežitá záležitost a nás samotných nic neřekne. Dobrý tip může být alergie. Pokud se na ně specialista nezeptá utíkejte pryč. Zde nás nic dobrého nečeká, protože sebelepší jídelníček může obsahovat živiny právě z toho, co nám může ublížit.

Nenechte se do ničeho tlačit

Specialista by nám měl "sednout". Věnujte čas krátkému popovídání, klidně i po emailu, nebo chatu. Zkuste zjistit co ho vůbec vedlo k tomu, začít lidem radit s jídlem. Třeba objevíte stejný životní příběh a motivace k hubnutí je na světě. V každém případě by nás ale specialista neměl k ničemu tlačit. Pokud jemu vyhovuje paleo strava není to nic špatného, ale vy se touto cestou nevydávejte. Pamatujete na pořad Jste to co jíte? Tam se specialisté snažili ukázat lidem, že mají jíst to co normálně, jen vynechat nezdravé a zdravé připravovat ještě zdravěji. Přesně tohle je to co byste měli hledat. Dobrý specialista se zeptá, co vám chutná a zakomponuje to do jídelníčku - v dietnější variantě, ale budete se mít na co těšit. Jídelníček rozhodně nemá být o zákazech čehokoli a úplného vyškrtnutí nějakých jídel.

V každém případě jídelníček můžeme jen doporučit. Ukáže vám správnou cestu a pomůže se vyhnout jednotvárné stravě, díky které diety nejčastěji končí neúspěchem.