K čemu je dobrý testosteron?

Testosteron je "mužský" hormon. Přirozeně vzniká ve varlatech. V průběhu života má zásadní vliv na (zejména mužské) zdraví a vývoj - a to již od doby před narozením až po stáří. Kůže, svaly, kostra, pohlavní orgány, kardiovaskulární systém, ale i nervová soustava jsou zásadně ovlivňovány produkcí testosteronu. Nedostatek, ale i nadbytek tohoto hormónu mají mnoho zdravotních následků.


3 role testosteronu

Vývoj pohlaví plodu v děloze

Už takto brzy, jen pár týdnů po početí, má testosteron první zásadní vliv na člověka. Přibližně v sedmém až osmém týdnu začínají u plodu mužského pohlaví být rozpoznatelné pohlavní orgány a už začínají produkovat testosteron. Právě díky tomu se pak správně formuje mužská pohlavní soustava. 

Vývoj v pubertě a růst

Po narození varlata téměř přestávají produkovat testosteron. Až při dosažení puberty se produkce hormonu obnoví. Spolu s ní se zvětší varlata a penis, začíná se tvořit sperma, začne růst ochlupení a vousy, prohlubuje se hlas, snižuje se množství tělesného tuku, zpevňují kosti a svaly a člověk roste do své "dospělé" výšky.

Udržování vitality v dospělosti

Dostatečná produkce testosteronu udržuje u mužů pevné svaly a dostatek síly, dostatečně pevné kosti a má vliv na dobrý sexuální život. V průběhu let se produkce postupně snižuje - zejména ve stáří kvůli ní ochabuje svalstvo a řídnou kosti.


Co je důsledkem přebytku a nedostatku testosteronu?

V posledních letech touží mnoho mužů po výrazných svalech a vysportované postavě. Testosteron samotný a různé potravinové doplňky s obsahem testosteronu jsou často prostředky, kterými se svalů snaží muži dosáhnout. A to zejména kvůli tomu, že se dočetli nebo slyšeli, že "testosteron je to, co vám zvýší sílu, napumpuje svaly a spálí tuk". Částečně je to pravda. Pojďme se ale podívat na obě strany - jak nedostatek, tak nadbytek testosteronu a jejich důsledky.

Nedostatek testosteronu

Snížená svalová hmota, řidší kosti

V případě nedostatku testosteronu v těle se tento může projevovat řídnutím kostí, úbytkem svalové hmoty a naopak nárůstem tělesného tuku i zvětšením prsou. Tyto fyzické změny jsou častější s přibývajícím věkem, kdy hladina testosteronu v těle postupně klesá.

Horší milostný život

Nejen na první pohled viditelné fyzické změny jsou zapříčiněny nedostatkem testosteronu, podobně negativně se nedostatek projevuje i v sexuálním životě. Muži mohou mít problémy dosáhnout erekce před nebo při pohlavním styku. To způsobuje následně psychický stres a může vést až k sníženému libidu, ale i neplodnosti.

Návaly horka a únava

Návaly horka a velká únava mohou také být symptomy nedostatku testosteronu u mužů. Zatímco návaly horka mohou negativně ovlivňovat kvalitu spánku, velká únava ovlivňuje téměř všechny aspekty vašeho života.

Deprese a nervozita

Změny nálady jako jsou deprese nebo nervozita, se často projevují u mužů s nižší produkcí testosteronu. V běžném životě tyto výkyvy nálad mohou poznamenat osobní i pracovní vztahy.

Nadbytek testosteronu

Sexuální touha

Zatímco nízká hladina testosteronu v těle utlumuje milostný život, jeho nadbytek naopak způsobuje vyšší sexuální touhu, častější erekce a v kombinaci se zvýšenou agresivitou může být často příčinou problémů.

Zmenšování varlat

Podle studií vysoký nadbytek testosteronu v těle způsobuje zastavení přirozené produkce tohoto hormonu varlaty a ta se současně začínají zmenšovat.

Cévní systém

Vyšší hladina testosteronu má podle studií jak pozitivní tak negativní vliv na cévní systém. V některých studiích se odkazuje na zvýšené výskyty bolesti na hrudi, u jiných se naopak prokázalo, že vyšší hladina testosteronu pomáhá chránit cévní stěny před zkornatěním.

Kůže

Stimulace folikul chlupů, a tedy i vyšší růst ochlupení a vousů, dále také a vyšší produkce potu jsou přímými důsledky vyšší hladiny testosteronu v těle. Kvůli vyššímu vylučování potu kůží je v těchto případech pozorován častější výskyt akné.

Nálada

Na náladu má vysoká hladina testosteronu překvapivě jak pozitivní, tak negativní vliv. Muži s vyšší hladinou testosteronu jsou více sebevědomí, pociťují méně obav a úzkosti a zlepšuje se bystrost. U starších mužů je v lepší kondici i paměť.

Na druhou stranu je vyšší hladina testosteronu spojována s agresivitou a arogancí, nadřazeností a impulzivním chováním.


Je mnoho dalších vedlejších účinků, které testosteron způsobuje. Připravujeme o nich proto další podrobný článek.